İnsan Kaynakları

Efsane CEO’ya Tutuklama

Ünlü CEO Carlos Ghosn, yıllık 7.4 milyon euro olan maaşını daha az göstererek ülkedeki vergi yasasını ihlal ettiği iddiasıyla Japonyada tutuklandı. 

64 yaşındaki CEO’nun Japon polisi tarafından tutuklanması, Renault-Nissan’ın hisselerinin son üç yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. 2000’li yılların başında Japon otomobil üreticisi Nissan’ı iflastan kurtarması ile ‘Mr. Fix it’ (sorun giderici) olarak anılan Ghosn’un, yaptığı usulsüzlük gerekçesiyle görevine son verileceği kaydedildi.

YILLIK 7.4 MAAŞ ALIYORDU

1999 yılında Renault ile Nissan’ın ortaklık kurmasına öncülük eden Ghosn, 2001 yılında Nissan’ın hem CEO’su hem de yönetim kurulu başkanı oldu. Bu tarihten sonra yaklaşık 20 milyar dolar borcu bulunan Nissan’ı iflastan kurtaran ve yeniden inşa ederek kâra geçiren Ghosn, böylece otomotiv sektöründe haklı bir üne kavuşmuş oldu. Otomotiv sektöründe oldukça tanınan CEO, aylık ortalama 3.7 milyon TL kazanıyordu. 

Renault şirketinde ortaklığı bulunan Fransız hükümetinin itirazlarına rağmen yüksek maaşıyla geçmiş dönemde de adından oldukça söz ettiren CEO, Japon polisi tarafından sorgulanarak vergi yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu