İnsan Kaynakları

Gelirinin Yüzde 10’unu Çalışanlarına Verecek

Salgın döneminde restoranlarını açık tuttuğu için eleştirilen McDonald’s, ABD restoranları için geçerli olmak üzere mayıs ayında elde edilecek gelirin yüzde 10’unun çalışanlara ikramiye olarak dağıtacak.

Koronavirüs döneminde birçok şirkette çalışmalar durmuş veya evden çalışma sistemine geçmişti. Çalışmaya ara vermeyen, devam eden sektörler ise ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Bu sektörlerden biri de yeme içme sektörü oldu. Salgın döneminde restoranlarını açık tuttuğu için eleştirilen McDonald’s, koronavirüs salgını sırasında çalışmaya devam eden işçilerine bu ay jest yapacağını açıkladı. McDonald’s mayıs ayında, markaya ait olan restoranlarda elde edilecek gelirin yüzde 10’unu, çalışanlarına ikramiye olarak dağıtacak.

McDonald’s’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Restoran ekiplerimiz bizim için vazgeçilmez. Şu dönemde ise yaptıkları çok daha eşsiz” denildi. ABD genelindeki McDonald’s’ların yüzde 5’i şirkete aitken, yüzde 95’i franchise olarak işletiliyor. Şirketten bir yetkili konuyla ilgili olarak, “İkramiye konusunda franchise ortaklarımızdan ilham aldık. Salgın krizi sırasında çalışanlarını çok iyi bir şekilde desteklemeleri bizim de harekete geçmemizi sağladı. Salgın boyunca çalışanlara ikramiye, takdir ücreti, hediye kartı ve zam verdiler” ifadelerini kullandı.

McDonalds

McDonald’s’ın işçileri için salgın sırasında sağladığı başka avantajlar da var. Çalışanlar ve aileleri için 7 gün, 24 saat hizmet veren sağlık ve duygusal destek hattı kuruldu. Restoranlarda yeni güvenlik prosedürleri hayata geçirildi. Koronavirüsten etkilenenlere ücretli izin hakkı tanındı.

Marka, son dönemde salgın sırasında restoranlarını açık tuttuğu için tartışılıyordu. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nden (ACLU) Nicole Regalado geçen hafta yaptığı açıklamada, “Yanımızda olan, harekete geçmeye hazır inanılmaz aktivistlerimiz var. Sadece işçilerin sesi yükselmekle kalmayacak, tüketicilerin gücünü de göstermek için büyük bir potansiyel var. Günün sonunda McDonald’s, kamuoyundan çekinecektir” ifadelerini kullanmıştı. ACLU, 9 eyalette grev düzenlenmesine yardımcı olmuş, McDonald’s’ın çalışanlarına ikramiye vermesini, acil olarak ücretli hastalık izni ve aile izni hakkı tanımasını istemişti.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu