İnsan Kaynakları

Havayolu Şirketleri İşe Alım İlanları Vermeye Başladı

Pandemi nedeniyle yoğun işten çıkarmaların yaşandığı hava yolu şirketlerinde işler normale dönüyor. Şirketler işe alım ilanları vermeye başladı.

Havayolu şirketleri Covid-19 pandemisiyle birlikte yoğun işten çıkarmaların yaşandığı sektörlerin başında yer alıyordu. Şimdi dünyada kitlesel aşılama çalışmaları hızla sürerken, işlerin normale döneceğine dair sinyaller alınmaya başlandı. Bununla birlikte de havayolu şirketleri iş ilanları vermeye başladı.

ABD’nin en büyük üç havayolu şirketi American, United ve Delta açtıkları iş ilanlarında yıl sonu öncesinde işe alım yapacaklarını belirttiler. Pandemi döneminde bu üç büyük şirketten daha az çalışanını işten çıkaran Southwest de işe alımlara yeniden başlayacağını açıkladı.

Önde gelen havayolu meslek örgütlerinden Association of Flight Attendants Başkanı Sara Nelson, “Bence mevcut ilanlar olabildiğince fazla uçuşun yeniden başlayacağına işaret ediyor” dedi. Meslek örgütü kabin memuru sayısının iki yıl içinde 20 bin kişi artmasını bekliyor. Nelson, 2020’nin başında tüm havayolu şirketleri binlerce kişiyi işe alacağını açıklamıştı. Açıklamasının devamında, “Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

İş ilanları ise beklenenden çok daha erken görüldü. Standart&Poor’s Havayolu Şirketleri Kredi Analizi Başkanı Philip Baggaley, “Bu konunun şimdi gündeme gelmesi biraz şaşırtıcı ancak kesinlikle yıl sonundan önce kapsamlı bir toparlanmaya duyulan güvenin bir göstergesi” dedi.

Havayolu trafiği henüz eski seviyelerinde değil

CNN’in haberine göre, havayolu trafiği henüz pandemi öncesi seviyelere dönmedi. İş seyahatleri ve uluslararası seyahatler halen pandemi öncesinden çok daha düşük seviyelerde. Pandemiden etkilenen havayolu şirketlerinin ise normale dönmesinin yıllar alacağı düşünülüyor. Ancak seyahatler ve rezervasyonlar şimdiden korona virüs öncesi seviyelere yaklaşıyor.

Ücretler artıyor ve havayolu şirketleri yeni çalışanlara ihtiyaç duyuyor. ABD’nin havayolu şirketlerinde pandemi öncesinde 757 bin kişi çalışıyordu. Ülkenin borsalarda işlem gören 11 havayolu şirketi 2020 yılı boyunca %18 oranında personeli işten çıkardığını açıkladı. Bunlar arasında erken emeklilik paketleri ve ücretsiz izinler de yer aldı.

Gönüllü olarak üretsiz izne ayrılanların hakları ise hükümetin istihdam verilerinde yarı zamanlı çalışan olarak kayıt altına alındı. İstihdamda dip noktası ekim ayında görüldü. Hükümetin havayolu şirketleri üzerindeki işten çıkarma yasağı bu dönemde sona erdi. Ancak bu dönemde işten çıkarılan çalışanların büyük bir bölümü, aralık ayında açıklanan teşvik paketiyle birlikte geri döndü.

Daha da önemlisi aşılama çalışmaları artarken, seyahate yönelik talep yükseldi. Bu nedenle de havayolu şirketleri gönüllü izne ayrılan çalışanlarını geri çağırdı. Mart ayında tam ve yarı zamanlı çalışanların oranı %6 yükseldi. Bu rakamın ise yılın geri kalanında da giderek yükselmesi bekleniyor. Ancak havayolu şirketleri henüz işe alım hedeflerinin kapsamı konusunda bir açıklama yapmadı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu