İnsan Kaynakları

İGDAŞ’tan İş’te Eşitlik Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İGDAŞ AŞ “İŞ’te EŞİTLİK” projesini hayata geçirdi. ‘Çalışma hayatında eşitlik prensibi’ temeline dayanan proje, kurum tarihinde ilk olma özelliği taşıyor.

İGDAŞ’ın Yanındayız Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği İş’te Eşitlik Projesi tanıtıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı etkinlikte projenin işleyiş süreci hakkında bilgiler de paylaşıldı. Şirket üst yönetiminin eşitlik prensibini kabul ederek tüm iş süreçlerinde uygulaması, personele gerek iş gerekse sosyal yaşamı üzerinde farkındalık oluşturması ve kurumda eşitlik uygulamasının sürdürülebilir ve kalıcı yönetim politikası haline gelmesini hedef alan “İŞ’te EŞİTLİK” projesi, aynı zamanda kurum tarihinde ilk olma özelliği de taşıyor.

“GÜÇLÜ TOPLUMUN İNŞASINDA KADINLARIN ÖNEMLİ ROL OYNAYACAĞI ŞÜPHESİZ”

Burada konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Pazar günü Cumhuriyetimizin 100. yılını hep birlikte, büyük bir coşku içinde kutladık. Cumhuriyetin bağımsızlığımız ve özgürlüğümüzün yanı sıra bize kazandırdığı en değerli şey eşitliktir. Cumhuriyet eşit bireylerin birlik ve beraberlik içinde aklın, bilimin rehberliğinde bugünümüzü ve geleceğimizi aydınlattığı bir idealin adıdır. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. Eşitliğin en değerli ve önemli parçalarından biri de toplumsal cinsiyet eşitliğidir. Çünkü çok iyi biliyoruz ki kadınların hayatın her alanında güçlü bir şekilde var olmadığı toplumlar eksik kalmaya mahkumdur. Her açıdan gelişmiş, güçlü bir toplumun inşasında kadınların çok önemli bir rol oynayacağı şüphesiz. Cumhuriyet ile birlikte kadınlar haklarına sahip olmuş, sosyal hayatta var olabilmiş ve 100 yıl içerisinde Türkiye’ye çok faydalı eserler, çalışmalar üretmişlerdir” dedi.

“İŞ’TE EŞİTLİK PROJESİ ÇOK DEĞERLİ BİR ADIM” 

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da çok önemli olduğuna dikkat çeken İBB Başkan İmamoğlu, “Kadınların iş gücüne daha yüksek bir oranda katılmalarının, iş dünyasında kadın yönetici oranının yükselmesinin topluma çok büyük fayda sağlayacağından hiç şüphemiz yok. Bunun olması için kurumlarımızda eşitlik uygulamasının sürdürülebilir ve kalıcı bir yönetim politikası haline gelmesi, her düzeyde çalışanların farkındalıklarının artırılması gerekiyor. İGDAŞ’ın kurum tarihinde ilk olan İŞ’te Eşitlik projesi bu anlamda çok değerli bir adım.” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu