İnsan Kaynakları

İlham Veren İK Uygulamaları: Tadım

Tadım İnsan Kaynakları Direktörü Aylin Gemici ile Tadım'da gerçekleştirilen İK uygulamalarını konuştuk.

Tadım Gıda İnsan Kaynakları Direktörü Aylin Gemici ile iç iletişimden, çalışan bağlılığına, şirket içi girişimcilikten yetenek yönetimine güncel insan kaynakları uygulamalarını, söz konusu uygulamaları nasıl hayata geçirdiklerini konuştuk.

İşte Tadım Gıda’da fark yaratan, ilham veren İK uygulamaları

Tadım’ın insan kaynakları departmanındaki değişim rüzgarlarından biraz bahsedebilir misiniz?

Tadım’da İnsan Kaynakları departmanı olarak şirket stratejilerinin hayata geçirilmesinde aktif bir rol oynuyoruz. Tadım’ın orta vadeli stratejisi dünya pazarlarında söz sahibi olmak yönünde. Bu stratejiyi destekleyecek alt stratejilerin belirlenmesi ve birlikte çalışma kültürünü de destekleyecek iş hedeflerine dönüştürülmesi sürecinde IK olarak çok önemli bir rol üstlendik. Üst yönetimin de güçlü şekilde sahiplenmesiyle bir değişim rüzgarı yaratan kurumsal dönüşüm sürecimiz uzun zaman önce başlamış oldu. Bu süreç dahilinde işveren markası stratejimiz “Tadım Yerinde” sloganıyla markalaştırıldı. Hayata geçirdiğimiz her projede, sadece çalışanlarımızın bağlılığını artırmayı değil, aynı zamanda çalışan deneyimini geliştirmeyi ve hedeflere hep birlikte ulaşmayı amaçlıyoruz.

Çalışanlarımız stratejik hedeflerin belirlenmesine katkı sağlamanın yanı sıra, bu hedeflere ulaşmaya yardımcı olacak projeler geliştirebiliyorlar. Böylelikle büyük tablodaki yerlerini, hedeflere ulaşmadaki rollerini, katkılarını açıkça görebiliyorlar ve yaptıkları işte anlam bularak, motive oluyorlar. Şirket olarak stratejik ve bireysel hedeflerimize ulaşırken sergilediğimiz performansı ve gelişimi DNA adını verdiğimiz performans sistemi üzerinden ölçümlüyoruz. Yüksek performansın, yüksek çalışan bağlılığı  ile direkt ilişkisi olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda hedefimiz; Türkiye ortalamasının üzerinde olan çalışan bağlılığı sonuçlarımızı “En İyi İşverenler” seviyesine çıkartmak ve çalışan mutluluğunu arttıracak birçok farklı yeni projeyi hayata geçirmek.

Ekran Alıntısı

İK süreçlerinizdeki değişim çerçevesinde yeni uygulama ve projeleriniz neler?

Tadım olarak inovatif ve yaratıcı yaklaşımları destekleyerek geliştiren bir kültüre sahibiz. Bu kapsamda; Kurumsal Girişimcilik uygulamamız olan Tadımpreneur, Tadımlılar’ın yıl boyunca geliştirdikleri inovatif proje ve uygulamalarla katıldıkları bir proje yarışması. Şirketin staretejik hedeflerine, birlikte çalışma kültürüne ve iş süreçlerinin verimliliğine katkı sağlayan projeler eğlenceli bir final etkinliğinde en yüksek puanı kazanmak için yarışıyor ve farklı kategorilerde çeşitli ödüller kazanıyorlar.

Aynı zamanda Tadım olarak; dinamik ve proaktif yaklaşımımızı geliştirmek amacıyla Hadi Sahaya diyoruz! Tadımlıların, hayatlarının her anında Tadım’ı gözlemlemesi ve sahanın elçileri olarak satış noktalarında geliştirilebilecek yönleri tespit edip, satış ekiplerimizle paylaşmasını kültürümüzün bir parçası haline getirmek istiyoruz.

Çalışanlarımızı bu projelerle desteklerken mutlu çalışma ortamı yaratmaya da önem veriyoruz. İşveren markası mottomuz olan Tadım Yerinde sloganını tüm uygulamalarımızda yaşatmayı amaçlıyoruz. Birlikte eğlendiğimiz ve Tadım ruhunu hissettiğimiz happy hour, workshoplar, ilham verici seminerler ve daha birçok etkinlik düzenliyoruz.

Tadım’lı olmak isteyen genç yetenekleri nasıl belirliyorsunuz?

Aldığımız iş başvurularının yaklaşık yüzde 30’u yeni mezunlardan geliyor. Genç yetenekler bizim için çok değerli. Bu sebeple Tadım’da genç yeteneklere özel bir program oluşturduk ve bu programa “Grow” adını verdik. Genç yetenekleri kurum kültürüne ve iş yapış şekline adapte etmek, projelerin içerisine entegre olmalarını sağlamak, sürdürülebilir ve performansı yüksek çıktılar elde etmek gibi hedeflerimiz bulunuyor.

Tadım’ın Genç yetenekler için iyi ve doğru bir okul olmasını istiyoruz. Bu yetenekleri yetiştirip, geliştirerek geleceğimizin yöneticileri yapmak bu programın en önemli amaçlarından. Grow, yeni mezun ve iş hayatında en fazla 2 yılını tamamlamış genç profesyonellere hitap ediyor. Bu programa dahil olmak isteyen genç yetenekler; Toptalent.co, Linkedin ve üniversite sayfaları üzerinden bize başvuruda bulunabiliyor ve hemen ardından farklı değerlendirme araçları uyguladığımız, “Assessment Day” ile bunu takip eden kapsamlı bir işe alım süreci sonrasında aramıza katılabiliyorlar.

“Grow” programı dahilinde hem Tadım’ı, hem de sektörü tanıyan genç yetenekler, yetkinliklerini artıracak proje ve eğitimlere dahil oluyor, gelişimlerine katkı sağlayacak bir mentorla birlikte üst yönetime süreç boyunca hazırladıkları projelerini sunuyorlar. Bu projeler ve sunulan fikirler yıl boyu üzerinde çalışmayı devam ettirecekleri bir ortamda hayat bulabiliyor.

Birçok firma çalışanları ile iş dışında bir paydada buluşuyor sizin çalışanlarınızla ortak paydalarınız var mı?

 

DSC 7884

Çalışan odaklı yaklaşımımız kapsamında herkesin mutlu ve keyifli hissetmesini sağlayacak farklı programlar tasarlıyor, düzenli aralıklarla yaptığımız anketlerle bu aktivitelerin verimliliğini ölçerek, aldığımız geribildirimler doğrultusunda kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

“Çetin Cevizler” adında kış ve/veya yaz aylarında kayak, snowboard, wakeboard gibi outdoor aktiviteler organize eden bir kulübümüz var. Hem spor, hem de tatil yapıyor, akşamları canlı müzik eşliğinde eğlenerek birlikte yılın yorgunluğunu atıyoruz.

Çalışanlarımızın sağlığı da bizim için önemli. “Kendine İyi Bak” adını verdiğimiz Wellness programımız çerçevesinde tamamen sağlıklı yaşam üzerine odaklanıyoruz. Merkez ofisimiz ve fabrikalarımızdaki çalışanlarımıza hizmet veren bir diyetisyenimiz var, kendisiyle ayrıca mevsim öncesi beslenme raporları ve önerileri hazırlıyor, belirli dönemlerde öğünler hazırlayıp söyleşiler yapıyoruz. Farklı ve ilgili çekici konu başlıkları altında workshoplar ve ilham veren konuşmacılara yer verdiğimiz seminerler düzenliyoruz. Tadımlılar olarak sosyal sorumluluk platformlarında yer almayı seviyoruz. Bu nedenle birçok platformda yardım ve bağış için katılım gösteriyoruz. Geçtiğimiz dönem Koruncuk Vakfı’na destek olduğumuz ve birlikte yürüdüğümüz bir projemiz oldu. Son 2 yıldır da İstanbul Maratonu’nda “Adım Adım” ile koşarak farklı sosyal sorumluluk projelerine destek oluyoruz.

Birlikte geçirdiğimiz zamanların sayısını arttırmak üzere her ay sürpriz bir “Happy Hour” konseptiyle (Meksika, Hawaii, Halloween vb.) ile bir araya gelerek, eğleniyoruz. Bütün bu aktiviteleri kendi plazamızda bulunun “Favori” ismini verdiğimiz ortak alanımızda düzenliyoruz. “Favori” aynı zamanda aralarda kahve molası verebildiğimiz, atölye çalışmalarımızı, ekip kahvaltılarımızı düzenleyebildiğimiz, hatta playstation oynama imkanımızın olduğu, keyifli bir alan bizler için.

Örneğin bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için tüm çalışanlarımızın çocuklarını dahil ettiğimiz “Tadım Yerinde” temalı bir resim yarışması konsepti oluşturduk ve tüm resimlerle merkez ofisimizde bir sergi alanı kurduk. Alanında uzman bir jüriyle tüm resimleri değerlendirerek, katılımcı çocuklara yönelik bir ödül aktivitesi ve tüm çocuklarla birlikte geçirdiğimiz karnaval temalı bir etkinlik düzenledik.

Oldukça genç ve dinamik bir çalışan profilimiz var. Onların mutluluğu ve üretkenliği için birlikte olduğumuz iş dışında fırsatların da önemli yer teşkil ettiğine inanıyoruz. Öncelikle bu tür iş dışı faaliyetler hepimizin ihtiyacı, ayrıca üretkenlik ve yaratıcılık için de desteği kaçınılmaz. Bu tür pozitif ortamlar yaratıcı fikirlerin üretilmesini ve hayata geçirilmesini de destekliyor. Bizim amacımız da hem birbirini seven hem de birlikte üreten ve başaran bir ortam yaratmak.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu