İnsan Kaynakları

İş Başvurusu İçin Referans Mektubu Örnekleri

Referans mektubu gerekli mi? Referans mektubu nasıl olmalı?

İnsan kaynakları tarafından iş görüşmesi mülakat test vb. uygulamaları geçtiniz. Sıra referans kontrolüne geldi. Birçok firma özgeçmişte yazan bilgilerin üzerine eğer tecrübeli bir aday ile anlaşmaya varıyorsa anlaşmak üzere olduğu adaydan referans mektubu isteyebiliyor. Referans mektubuna aslında insan kaynakları tarafından gerçekleştirilen telefonla referans kontrolünün kurum logolu antedli kağıda ve yazılı olarak istenen hali diyebiliriz.

Referans mektubu neden istenebilir?

İş çıkışında verilmesi beklenen çalışma kaydı her ne kadar referans mektubu yerine geçse de özellikle yazılım geliştirme, stratejik satış, hazine gibi bölümlerde çalışan kişilerden yeni işleri için eski iş yerlerinden kaşeli ve imzalı olarak talep edilebiliyor.

Referans mektubu nasıl yazılmalı?

Referans mektubu eğer yazılı olarak istenmişse söz konusu referans mektubunda bir önceki iş yerinde çalışma süreleri bağlı bulunduğu(raporladığı) yönetici ismi ve unvanı yazılmalıdır. İşte aşağıda örnek referans mektubu şablonları;

 

Sayın Yetkili,

Şirketinize iş başvurusunda bulunan (TC KİMLİK) “İSİM SOYİSİM”,  “AY VE YIL” tarihleri arasında “UNVAN” unvanı ile ekibimizde görev almıştır. SOYİSİM, bu süre zarfında “RAPORLANAN KİŞİNİN UNVANI” “RAPORLANAN KİŞİNİN ADI SOYADI” ’e bağlı olarak çalışmıştır.

Çalıştığı süre içerisinde gösterdiği performansı göz önünde bulundurduğunda, kendisinin söz konu pozisyonla ilgili gerekli tüm yetkinliklere sahip olması görüşüyle “ÇALIŞACAĞI POZİSYON” ile ilgili her hangi bir pozisyonda başarılı olabileceğini düşünüyoruz.

Bilgilerinize.

Bu referans yazısı “REFERANS MEKTUBU İSTEYEN KİŞİNİN ADISOYADI”’in isteği üzerine düzenlenmiştir.

 

“ŞİRKET” İnsan Kaynakları’nın Dikkatine,

(TC KİMLİK) “İSİM SOYİSİM” “AY VE YIL” tarihleri arasında “UNVAN” unvanı ile şirketimizde çalışmıştır. Kendisi görev tanımında belirtilen tüm sorumlulukları eksiksiz yerine getirmiş yürüttüğü görevle ilgili herhangi bir olumsuz sicil kaydına rastlanmamıştır. İşbu belge kişinin kendi isteği üzerine düzenlenip verilmiştir.

Bilginize sunarız.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu