İnsan Kaynakları

İşe Alımda Çözüm Odaklı Profiller Tercih Sebebi

İş arayanların %56'sı işverenlerin işe başvuranlarda; “çözüm bulma/problem çözme” becerisi, % 49'u Takım ruhu/takım çalışması, %46 ile iletişim becerisi aradığını belirtiyor.

Pandeminin istihdam ve ekonomi üzerinde büyük etkileri oldu. İşe alım dünyasında hem adaylar hem de potansiyel işverenler açısından işler yavaşlasa da tamamen durmadı. Adaylar kariyerlerini sürdürebilmek için becerilerini geliştirmeyi sürdürdü.

Uluslararası işe alım danışmanlık şirketi Michael Page, “işverenlerin 2021 yılında aradığı en önemli sosyal becerileri”   öğrenmek için bir anket yaptı.
Anket, Ocak – Mart 2021 tarihleri arasında, Avrupa genelinde iş başvurusunda bulunan 6100 ile yapıldı. Ankette çıkan sonuçlar şöyle;

Adaylar becerilerine güveniyor

İş başvurusunda bulunanların  %50’si şu anda işsiz olmasına rağmen, %92’si piyasada aranan becerilere sahip olduğunu düşünüyor. Pandeminin başlangıcından bu yana adayların %41’i bir online seminere, %50 ‘i ise bir eğitim kursuna katılmış.  Ankete katılanların %21’i bir online seminere katıldığını ve %13’ü kriz nedeniyle online eğitim aldığını belirtirken, başvuru sahiplerinin %38’i herhangi bir eğitim almamış veya hiçbir online seminere katılmamış.

İş arayanlar yeni beceriler geliştiriyor

Ankete katılanlar genel olarak, mevcut becerilerini geliştirmek (%65), rolleriyle ilgili yeni beceriler edinmek (%53) veya ileride daha iyi rollere hazırlanmak (%37) için eğitim aldığını belirtiyor. İş başvurusunda bulunanların yalnızca %21’i sektör değiştirmek için yeni beceriler ediniyor.

İş görüşmelerinde çok yönlü görünmek için adayların %31’i zamanlarını uzmanlık alanlarıyla ilgisi olmayan ilginç konular hakkında bilgi ediniyor.  Başvuru sahiplerinin %12’si işleriyle ilgili olmayan yeni beceriler ediniyor. İş başvurusunda bulunanların yalnızca %15’i işleriyle ilgili sertifika veya sınavlar için yeni beceriler geliştirmiş.

Geliştirilen becerileri paylaşmak

Adaylar geliştirdikleri becerilerini özgeçmişleri aracılığıyla (%51) veya sosyal medyada (%30) paylaşıyor. Adayların sadece %26’sı ise edindikleri yeni becerileri başkalarına haber vermemiş.

Michael Page yetkilileri adayların geliştirdiği becerilerini, değerlendirme süreçleri aracılığıyla, şirketlerin aradıkları becerilerle karşılaştırarak, yol gösterici olabildiklerini ifade ediyor, ve  bu sayede iş başvurusunda bulunan adayların %81’inin beceri eksikliklerini tespit edebildiklerini belirtiyor. Anket katılımcılarının %39’u da  bu fikri destekliyor.

İşverenlerin en önemsediği beceriler

Anket sonuçlarına göre, iş başvurusunda bulunanlar için eğitimcinin kalitesinin içerikten önemli olduğu görülüyor. Adayların %44’ü eğitim verenin itibarının çok önemli, %34’ü ise oldukça önemli olduğunu belirtirken, yalnızca %18’i içeriğin eğitim verenden daha önemli olduğunu söylüyor.

Adayların %29’u teknolojik beceri eğitimlerinin, %26’sı sosyal beceri eğitimlerinin, %26’sı ise bilişsel beceri derslerinin uzaktan, canlı oturumlar şeklinde verilmesini istemektedir.

Adayların %56sı işverenlerin işe başvuranlarda “çözüm bulma/problem çözme” becerisi aradığını belirtiyor. Takım ruhu/takım çalışması %49 ile bunu yakından takip ederken, %46 ile iletişim becerisi üçüncü sırayı almıştır. Bu sosyal beceriler, adayların potansiyel işverenlerin ekip içinde iyi çalışan, sorunları kolayca çözebilecek ve iletişim becerisi iyi adaylar aradığını düşündüklerini vurgulamaktadır.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu