İnsan Kaynakları

İşe Alımda ve Çalışan Performans Takibinde Beyin Çipleri Kullanılacak

İngiltere Veri Koruma Birimi, şirketlerin yakın gelecekte çalışanları takip etmek ve en doğru adayı seçmek için beyin çiplerinden faydalanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere Veri Koruma Birimi (ICO) yetkilileri, şirketlerin yakın gelecekte çalışanları izlemek ve işe alımda en doğru adayları seçmek için beyin izleme teknolojisini kullanabileceğini açıkladı. Kurum yaptığı açıklamada “nöroteknolojinin” doğru şekilde geliştirilmemesi veya kullanılmaması halinde oluşabilecek problemler konusunda uyarılarda bulundu. Gelecekteki çalışanları başta ayrımcılık olmak üzere birçok sorunun beklediği ifade edildi.

Kurum ayrıca “Teknolojinin Geleceği: Nöroteknoloji” başlığıyla bir rapor yayımladı. Raporda, beyin ve sinir sisteminden elde edilen veriler olan “nöroveriler” hakkında derin analizler yer alıyor. Nöroteknolojinin gelecekteki bir dizi varsayımsal kullanım alanlarının incelendiği raporda, iş yeri izlemeyle ilgili öngörüler de bulunuyor.

Çalışanların Takibinde Kullanılacak.

ICO, 4-5 yıl içinde “çalışan takibi genişledikçe, iş yerinin güvenlik, üretkenlik ve işe alım için rutin olarak nöroteknoloji kullanabileceğini” belirtiyor. Patronların bu teknolojiyi çalışanların takibi kullanabileceği belirtiliyor. Örneğin bir olay karşısında ne kadar çabuk davrandıkları veya iş yerindeki strese nasıl tepki verdiklerini değerlendirmede kullanılabilecek. Çalışanları bir işe ne kadar konsantre olduğu, ne kadar verimli çalıştığı gibi bilgileri takip etme amaçlı da kullanılabileceği belirtiliyor.

Ancak sadece kötü yanlar yok. Bu teknoloji sayesinde çalışanlar bilmediklerini yönlerini ve yeteneklerini keşfedebilir, kendilerine daha uygun pozisyonlara kolayca yerleşebilecekleri de belirtiliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu