İnsan Kaynakları

İşe Alımlarda Üniversite Not Ortalaması Önemsenmeli Midir?

İşe alımlarda adayların üniversite genel not ortalaması ne kadar önemsenmelidir? Her pozisyon için not ortalaması sorulmalı mıdır?

Özellikle üniversiteden mezun olmak üzere olan gençler arasında en sık düşünülen konu, üniversite not ortalamasının meslek hayatında ne kadar önemli olduğudur. Üniversiteli gençler hayallerindeki işi alabilmek için kendilerini geliştirirken okulu da çok önemli bir faktör olarak düşünürler. Peki İnsan Kaynakları personelleri mülakatlarda not ortalamasına önem vermeli mi? Yeni mezun adayların üniversite not ortalamalarının iş başvurusunda ne kadar önemi olmalı?

Bütün bu soruların cevabını içeriğimizde yanıtladık.

Üniversiteden yeni mezun olan veya mezun olmak için geri sayımdaki öğrenciler not ortalamasının ne kadar önemli olduğunu merak ederler. Özellikle yıllardır hayalini kurdukları işe başvurmadan önce mülakat hazırlıklarını not ortalamalarına göre yapan öğrenci ve mezunlar, ortalamalarını ne kadar önemsemelidir?

“Not Ortalaması Sanıldığı Kadar Önemli Değil”

Günümüzde büyük başarılara imza atmış Dünya genelindeki simalara baktığımızda üniversite ortalamalarının oldukça düşük olduğunu görmekteyiz. Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Facebook’un kurucu sahibi Mark Zuckerberg’ün üniversiteyi yarıda bıraktıkları sıkça anlatılan hikayeler arasındadır.

Bununla beraber globalleşen internet dünyasında diplomaların ve not ortalamalarının yerini sertifikalar ve ekstra tecrübeler almaya başlamış gibi gözüküyor. Özel sektör baz alınarak düşünüldüğünde birçok departman ve birçok pozisyon için birbirinden farklı bölümden aday ile görüşmek eskiye göre oldukça normalleşmiş durumda.

“Felsefe Mezunu Bankacı, Matematik Mezunu İK’cı Neden Olmasın”

Not ortalamaları veya bölüm diplomaları yerine kendini okul haricinde geliştirmeyi başarmış kişiler başvurulan pozisyona alımlarda daha çok tercih edilmeye başlandı. Özel sektörde mühendis, doktor, mimar gibi net ve karşılığı olan bölümler haricindeki bölümlerden mezun olan adaylar öğrenmeye yatkınlık ve tecrübe odağında işe alım sürecine dahil oluyor.

Özel sektördeki oryantasyona bakıldığında, gün geçtikçe üniversitede okunulan bölüm veya not ortalamasından daha çok kişisel başarı ve öğrenmeye açıklığın daha çok tercih sebebi olacağı ön görülüyor. Felsefe bölümü bankacı veya matematik bölümü mezunu İnsan Kaynakları personeli olmak artık imkansız değil.

Mülakatlarda not ortalaması sorulmalı mı?

Adayların okul hayatlarında gösterdikleri çabayı, başarma konusundaki istekliliklerini görebilmek açısından diploma notu bir parametre olabilir. Fakat diploma notu yüksek kişinin diploma notu düşük kişiden daha iyi bir mühendis daha iyi bir mimar daha iyi bir doktor olduğu/olacağı anlamını çıkarmak doğru olmaz. Öte yandan Türkiye’de milyonlarca öğrencinin aslında hiç istemediği bölümlerde istemedikleri eğitimleri aldıklarını da söylemekte yarar vardır. Bu nedenle insan kaynakları görüşmelerinde not ortalamasını sormak kişinin ilgili pozisyona uygunluğunun sınanmasından ziyade bu konudaki istekliliğini anlamak için sorulabilir.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu