İnsan Kaynakları

İşten Çıkarma Yasağı ve Kısa Çalışma Süresi Uzatıldı

Cumhurbaşkanı tarafından alınan karar neticesinde kısa çalışma ödeneği devam edecek ve Temmuz ayında da işçi çıkaramı olmayacak.

Koronavirüs sebebiyle, ekonomik olumsuzluklar yaşayan kişiler özelinde hazırlanmış olan kısa çalışma ödeneği ve işte çıkarma yasağı süreleri 1 ay daha uzatıldı. Önceki günlerde, kısa çalışma ödeneği alan bir kişinin daha sonra işsizlik ödeneğinden düşürülecek olduğu bilgisi eleştirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı yeni karar neticesinde ödeme alınan süreç, işsizlik maaşı süresinden düşülmeyecek.

Salgın nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle yeni kararlar alındı. 30 Haziran’a kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi;

  • 1 Temmuz’dan itibaren uygulaması biten iş yerleri bakımından uygulamanın bittiği tarihten,
  • Uygulamanın devam ettiği iş yerleri için de bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatıldı.

Karar hükmüne göre, dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan ödemeler, başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

İşten Çıkarma Yasağı İse 1 Ay Daha Uzatıldı

Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda, iş kanununun geçici 10. maddesiyle düzenlenen her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin üç ay süreyle işveren tarafından feshedilememesine ilişkin süreler, bir ay uzatıldı.

Madde kapsamında işveren tarafından çalışanların üç ay süreyle kısmen veya tamamen ücretsiz izine çıkarılması uygulaması da bir ay  daha uzatılmış oldu.

kisacalismaödenegi

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu