Kafelerde Robot Barista Çalıştırılmaya Başlandı

Güney Kore'de koronavirüs sebebiyle sosyal mesafeyi koruyabilmek adına kafelerde robot barista çalıştırılmaya başlandı.

Yakın gelecekte robotların pek çok sektörde insan çalışanların yerlerini alacak olmaları, beklenilen ve ön görülebilen durumlardan biri olarak söz edilirdi. Ancak koronavirüs salgını, bu sürecin hızlanmasına neden olmuş gibi görünüyor. Bunun sebebi Güney Kore’nin Daejeon şehrinde bulunan bir kafe, müşterilerle sosyal mesafeyi korumak için bir robot barista çalıştırmaya başladı.

Müşterilerin siparişleri büyük, ışıltılı, beyaz bir kapsül şeklindeki bir bilgisayarın içerisine yerleştirilmiş bir tepsi aracılığıyla servis ediliyor ve bu sırada robot barista, “İşte kahveniz. Lütfen tadını çıkarın.” gibi kibar sözler söylemeyi de ihmal etmiyor.

Kahve yapma robotik kolu ve servis robotu kullanan bu sistem, 60 farklı tipte kahve hazırlayabiliyor ve müşterilere koltuklarında içecek servisi yapabiliyor. Aynı zamanda diğer cihazlarla iletişim kurabiliyor ve diğer cihazlara veri iletebiliyor ve de kafe içerisindeki en iyi rotaları hesaplamak için bir otonom sürüş teknolojisi de içeriyor.

Bir kiosk üzerinden sipariş edilen altı içeceğin bu sistem aracılığıyla servis edilmesi sadece yedi dakika sürüyor. Bu iki katlı kafede, bazı temizlik görevleri olan ve malzemeleri yeniden dolduran sadece bir insan görev yapıyor.

Bu yıl en az 30 kafede daha robot barista kullanılacak

Devlet tarafından işletilen bir bilim enstitüsüyle birlikte bu robot baristayı geliştiren ve akıllı fabrika çözümü sağlayıcısı olan Vision Semicon adlı şirkette araştırma direktörü olarak görev yapan Lee Dong-bae’nin belirttiğine göre, robotlar insanların sosyal mesafeyi korumalarına yardımcı olabilir. Vision Semicon ve bilim enstitüsü, bu yıl en az 30 kafe için bu robot baristalardan tedarik etmeyi amaçlıyor.

Lee Dong-bae bu robot baristayla ilgili olarak, “Sistemimiz, siparişten teslimata kadar insanlar tarafından hiçbir girdiye ihtiyaç duymuyor ve robotların düzgün hareketlerini sağlamak için masalar seyrek olarak ayarlanıyor.” dedi.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu