İnsan Kaynakları

Kariyer ile Yeteneğin 25. Yılı ve Geleceği

Kariyet.net, sektördeki 25 yıllık yolculuğunu “Türkiye’de Kariyer ile Yeteneğin 25. Yılı ve Geleceği” başlıklı basın toplantısında paylaştı.

Kariyer.net, 25. yılında iş dünyasındaki değişimi ve gelişimi, yaptığı araştırmalarla ortaya koydu. 25 yılda istihdam piyasasındaki değişimi sahip olduğu veriyi analiz ederek gün yüzüne çıkaran şirket, geleceğe dair dikkat çeken öngörüler paylaştı.

“Türkiye’de Kariyer ile Yeteneğin 25. Yılı ve Geleceği” araştırması, istihdam piyasasında farklı jenerasyonların bir arada çalıştığı bu dönemde, çalışanların birbirinden farklılıklarını ve beklentilerini ele aldı.

Araştırmaya göre gençler, kariyerinde yükselmeyi ve öğrenmeyi önceliklendirirken, ‘’çok çalışma’’ konusunda çekimser davranıyor. 6 gençten 1’i eğitim süreci sonrasında dinlenmek ve ne yapacağına karar vermek istiyor. Tecrübeliler ise master vb. yollar ile eğitime devam edilip uzmanlaşılması gerektiğini düşünüyor.

 

Çalışanlar artık daha cesur

Araştırma’nın çarpıcı sonuçlarından biri çalışanların geçmişe kıyasla iş değiştirme noktasında daha cesur ve istekli olmaları. Kariyerinin ilk yıllarındaki her 2 adaydan 1’i önümüzdeki 1 yıl içinde iş değiştirmeyi planlarken, iş yaşamında 20 yılı geride bırakan her 4 adaydan 1’i aynı düşünceye sahip olduğu görüldü.

Adaylara göre yeni bir iş aramaya sebep olacak en önemli unsur ise daha iyi bir maaş ve yan haklar. 5 yıldan az deneyime sahip olanlar bu konuda ilk sırada yer alırken, 20 yıl ve üzeri deneyime sahip olanlar ikinci sırada yer alıyor. Çalışanların yeni bir iş fırsatını değerlendirmesini sağlayacak en önemli unsurun tatmin edici maaş ve prim sistemi olduğu görülüyor.

 

İş bulmadan istifa edebiliyor

Son iş yerinden istifa ederek ayrılan çalışanların %67’si iş bulmadan istifa etmeyi göze alırken, istifa edenlerin çoğunluğu uzun sayılmayacak bir süre içerisinde yeni işini buluyor. Önce istifa edip sonra iş bulanların da %67’si 6 ay içinde mevcut işini bulduğunu ifade ediyor.

 

Yeteneklerin yeni önceliği “iş güvencesi”

Kariyer.net’in The Network ve Boston Consulting Group ile yürüttüğü “Global Yeteneklerin Şifresi” araştırması ise Türkiye istihdam piyasası ile global piyasadaki dinamikleri karşılaştırdı.

Global yeteneklerin iş yerinden beklentileri; İş Güvencesi, İyi İş-Yaşam Dengesi ve Finansal Getiri şeklinde sıralanırken 2014’ten bu yana İş Güvencesi ve Finansal Getiri kriterleri ilk kez ilk 3’te kendine yer buldu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çalışanların işten beklentileri sıralamasında İş Güvencesi ve Finansal Getiri başlıklarının yükselişte olduğu görüldü. Bu iki kriterin ardından 3. sırada yer alan Öğrenme ve Kariyer Gelişimi, Türkiye’de işgücünün yükselme isteğini gözler önüne serdi.

 

İşverenlerin yetkinlik ihtiyaçları değişiyor

Kariyer.net, 2007-2024 arasında 300 bine yakın ilanı analiz etti. İşverenlerin ilanda talep ettiği 2.000’den fazla tekil yetenek ele alındı. 2010 öncesinde şirketlerin en çok talep ettiği içsel beceri İletişim Becerisi olmuştu. Bunu takip eden beceriler sırasıyla; İkna Gücü, Analitik Düşünme ve Müşteri Odaklılık şeklindeydi. Günümüze yaklaştığımızda ise özellikle 2023’ten itibaren yapay zekanın etkisiyle trendlere yeni yeteneklerin eklendiği görüldü. İşverenlerin ilanlarda aradığı kriterler arasında 2024 yılında ilk sırada Analitik Düşünmeyer aldı.  Ayrıca Yenilikçi ve Araştırmacı özelliklere sahip adaylara daha fazla ihtiyaç duyulduğu görüldü.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu