İnsan Kaynakları

Koç Holding’de Uzaktan Çalışma Modeli Kalıcı Hale Gelecek

Koç Holding CEO'su Çakıroğlu, uzaktan çalışma sisteminin 35 bin çalışan için kalıcı hale geleceğini açıkladı.

Koç Holding 34. Üst Düzey Yöneticiler Toplantısı (ÜDYT) aralık ayının son haftasında yapıldı. Etkinlikte konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, pandemi nedeniyle yaygın uygulamasına geçilen ‘uzaktan çalışma‘ modelinin, Koç Topluluğu içinde 35 bin ofis çalışanı için kalıcı hale getirileceğini duyurdu. Değişmekten korkmadıklarını belirten Çakıroğlu şunları kaydetti:

Bu dönemde elde edilen tecrübelerimiz ışığında, geleceğin esnek çalışma modellerine yönelik çalışmalarımızı olgunlaştırarak devreye alıyoruz. Uzaktan çalışma modeli 35 bin ofis çalışanı arkadaşımız için kalıcı bir uygulama haline geliyor. Uzaktan/esnek çalışma, çalışanların yolda geçen zamanlarını ortadan kaldırıyor. Ofis alanı, personel servisi kapasitesi gibi ihtiyaçlar azalıyor. Hem çalışan tatminini hem de verimliliği artıracak büyük bir potansiyel var.”

Dünyanın Farklı Ülkelerindeki Yeteneklere Ulaşmak Kolaylaştı

Sıfır bazlı bütçeleme’ bakış açısıyla fonksiyonlar arası kaynak dağılımı ve işgücü ihtiyacının taze bir zihinle gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Çakıroğlu “stratejik işgücü dönüşümü” konusundan da bahsetti. Koçtaş’ta gerçekleştirilen öncü projede sağlanan faydalar göz önüne alınarak uygulamanın 2021’de toplulukta yaygınlaştırılacağını kaydetti. Çakıroğlu, uzaktan/esnek çalışma modelinin getirdiği avantajlardan birinin de, dünyanın farklı ülkelerinden ihtiyaç duyulan yetkinlikte profesyonellerle çalışmaya imkân vermesi olduğunun altını çizdi.

Çakıroğlu, uzaktan çalışmanın, liderlerin yetkinlikleri konusunda da farklılıklar gerektireceğinin altını çizdi, Yeni liderlerin, çalışanların birbirleriyle ve şirketleriyle bağlarını kurabilen, organizasyon yetenekleri güçlü kişiler olmaları gerektiğini vurguladı.

8 haftada dijitalleşmede 5 yıllık ilerleme

Çakıroğlu, pandeminin yarattığı zorunluluklar paralelinde dijitalleşmede çok kısa sürede önemli mesafe alındığını aktardı. McKinsey’in hazırladığı bir rapora göre, tüketicilerin ve şirketlerin dijitalleşme alanında 5 yılda kat etmesi beklenen mesafeyi 8 haftada aldığına dikkat çeken Çakıroğlu, online satışların katlanarak büyüdüğünü, toplu taşıma yerine özel araç tercihlerinin arttığını; bisiklet ve scooter kiralama uygulamalarının hızla büyüdüğünü belirtti.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu