İnsan Kaynakları

Metal İşçilerine Yüzde 157 Zam

Yaklaşık 150 bin metal işçisini ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağladı.

Metal iş kolunda faaliyet gösteren sendikalarla işverenler arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı.

Türk Metal Sendikası’nda yapılan yazılı açıklamada, 26 Eylül 2023’te başlayan görüşmelerde MESS tarafından daha önce yapılan tekliflerin kabul edilmeyerek grev kararı alındığı anımsatıldı.

Anlaşmaya göre üye tüm işçilerin saatlik ücretlerine 30 lira seyyanen zam yapıldı. Ek olarak her kıdem yılına, 15 yılla sınırlı olmak üzere saatlik ücretlere 2 lira zam yapıldı. Bu madde EYT’den emekli olanların ilk işe giriş tarihleri itibarıyla uygulanacak. Böylece sözleşmenin ilk altı ayı için, 1 Eylül 2023’ten geçerli olmak üzere toplamda ortalama yüzde 98 zam yapıldı.

Sözleşmenin ikinci altı ayında ücretlere, 1 Mart’tan geçerli olmak üzere enflasyon korumalı yüzde 30 oranında zam yapıldı. Üçüncü altı ay zammı enflasyon ve 3 puan refah payı olarak belirlendi. Dördüncü altı ay için zam oranı ise enflasyon oranında belirlendi.

metal is

“SOSYAL HAKLAR İLK YIL YÜZDE 140 ARTIRILDI”

Sözleşmeyle tüm sosyal hakların ilk yıl yüzde 140, ikinci yıl ise yıllık enflasyon oranında artırıldığının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ulusal bayram ve genel tatil günleri mesaisi yüzde 100’den yüzde 125 olarak artırıldı. Ayrıca, iki gün sünnet izni alındı ve eğitim yardımı kapsamına anaokulu eğitimi de dahil edildi. Engelli üyelerimize Engelliler Günü’nde bir günlük ücretli izin verilmesi kararlaştırıldı. Böylece, taslağımızdaki çekme maddesinin tamamı, saatlik ücrete istediğimiz yüzde 80 zammın yüzdeli ve seyyanen olarak yüzde 76’sını aldık. Taslağımızda 3 lira olarak talep ettiğimiz kıdem zammını 2 lirasını aldık. Kümülatifte ise birinci altı ay için sosyal yardımlar dahil ortalama yüzde 105,1, yıllıkta ise ortalama saatlik ücretlere yüzde 157,40 artış sağladık.”

“ÜYELERİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜMÜZÜ TUTTUK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen, TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Üyelerimize verdiğimiz sözümüzü tuttuk, Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk altı ay için yüzde 100’ü aşan artışla yine tarih yazdık.” ifadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu