İnsan Kaynakları

PepsiCo Türkiye’de Hibrit Çalışma Modeli

PepsiCo, pandemi nedeniyle değişen iş yapma biçimlerini kurum kültürü haline getirmek için harekete geçti.

PepsiCo Türkiye, pandemi ile birlikte daha çok ihtiyaç duyulan uzaktan çalışma modelini kalıcı ve planlı bir kurum kültürü haline getirmeyi hedefliyor. İlk olarak Türkiye’de hayata geçirdiği uygulamayı ‘çalışma şekli’, ‘yan haklar’ ve ‘ait hissetme’ olmak üzere üç ana başlıkta topladı.

Verimlilik Artacak

Konu hakkında açıklamalarda bulunan PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, PepsiCo’nun hem globalde hem de Türkiye’de yıllardır esnek çalışma modelini başarıyla uygulayan bir şirket olduğunu belirtti. Aksel, yeni hibrit modelin; ofisi, yaratıcılığı ortaya çıkaran, birlikte çalışmayı destekleyen ve kutlamaların coşkusunun beraber yaşandığı bir mekana dönüştüreceğini söyledi. Aksel ayrıca şunları kaydetti: “Böylece ofisimiz her gün gelmek zorunda olduğumuz bir ortamdan ziyade odaklı kullanım mekânı haline gelecek. Zamanımızı çok daha iyi kullanırken işimizi daha iyi yapabilecek verimliliği sağlamış olacağız.”

Çalışanların %97’si Esnek Çalışmaya Olumlu Bakıyor

Yapılan anketlerde yüzde 97’lik bir oranla esnek zaman yönetimi, verimlilik ve farklı lokasyonlarda çalışabilmenin getirdiği konforun, çalışanlar tarafından oldukça olumlu karşılandığı belirtildi. Ece Aksel, “Internet ve evlerinden daha sağlıklı ve verimli çalışabilmeleri adına ergonomik ekipmanlarla ilgili destekler sağladık. Çalışanlarımızın büyük bir çoğunluğunun yeni çalışma sistemimizi, heyecan verici olarak tanımladıklarını gördük. Özellikle esnek ve evden çalışmaya daha yatkın olan genç çalışanlarımız, yeni nesil çalışma yöntemimizi çok özgürlükçü buldular.” dedi.

Aksel, çalışanların sosyalleşebilmesini desteklemek amacıyla motivasyon artırıcı etkinlikler ve esenlik (well being) odaklı pek çok iç iletişim stratejisi geliştirdiklerinin altını çizdi. Ayrıca ‘Orta Kafe’ adını verdikleri, çalışanların gayri resmi olarak bir araya gelip iş dışı sohbetler edebildikleri buluşmalar düzenlediklerini belirti. ‘Başarıyı Kutlama’ yaklaşımıyla yıl içinde gerçekleştirilen tüm etkinliklerin devam edeceğini kaydetti. Çalışanların içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarabilecek aktiviteleri de belirleyip uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Hibrit Çalışma Modeli Karbon Ayak İzini Azaltacak

Pandemi öncesinde de çalışma yaşamının gereksinimlerinin değişmeye başladığını gözlemlediklerini anlatan Ece Aksel ayrıca sözlerine şunları ekledi: “Bu değişim, karbon ayak izlerini azaltarak sürdürülebilirliğe de önemli bir katkı sağlayacak. Biz de PepsiCo Türkiye olarak pandemi süresince gerçekleştirdiğimiz uzaktan çalışma yöntemi süresince işe geliş gidiş zamanının yarattığı on binlerce saat verimlilik sağladık. Pandemi döneminde yaklaşık 600 bin litre yakıt, 13.600 KW elektrik ve 3.600 m3 sudan tasarruf ettik. Bunun doğamıza pozitif anlamdaki katkısı yadsınamaz. Bununla birlikte trafikte geçirilen yaklaşık 75 bin saati çalışanlarımız kendilerine ve sevdiklerine ayırabildi. Yeni modelimizle; zaman yönetimi, verimlilik, sürdürülebilirlik hedefleri, çalışan mutluluğu gibi birçok konuda fayda sağlayacağımızı öngörüyoruz.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu