Stajyere Ne kadar Ücret Ödenir?

YAZ mevsiminin sona ermesi ile kış dönemine ait orta öğrenim zorunlu staj dönemi başladı. Orta öğretim öğrencilerine gerçek hayatta iş dünyasında kullanacakları teorik bilgileri uygulama fırsatı veren staj deneyimi Eylül ayından başlayıp Haziran ayında son bulacak.

İşte yasal stajyer çalışma koşulları; 

ZORUNLU STAJ

Meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu öğrencileri için zorunlu olan işyeri stajında çalışanın (sgk) sigorta primlerini okul karşılıyor. Zorunlu staj programında işyerinin öğrenciye ücret ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Bu kapsamda yasal olarak belirlenen stajyer maaşı, 20 ve üzerinde personeli olan işyerlerinde en az asgari ücretin yüzde 30’u, 20’den az personeli işyerlerinde ise en az asgari ücretin yüzde 15’i tutarında olması gerekiyor.

YAZ DÖNEMİ ÜNİVERSİTE STAJI

Özellikle özel üniversitelerin uyguladıkları yaz dönemi zorunlu staj programı kapsamında özellikle teknik bölümlerde okuyan öğrencilerin staj yapması isteniyor. Yaz dönemi üniversite stajlarında işletmelerin ücret ödeme zorunluluğu yok. Okulun ise sigorta yapması zorunlu.

ÖĞRENCİNİN KENDİ İSTEĞİ İLE YAPTIĞI STAJ

Bazı öğrenciler, tecrübe kazanmak için işletmelere giderek yaz ve kış aylarında çalışmak isteyebiliyor. Bu durumda çalıştırılan öğrenciler normal çalışan olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda çalışan stajyerlerin sigortasının yapılmaması durumunda çalışan kayıtdışı çalışan hükmüne değerlendiriliyor. Bu yüzden öğrenci çalıştıranların sigorta yapmaları ve maaş vermeleri gerekiyor.

Zorunlu stajyer ücreti ne kadar?

Stajyerlere ödenecek zoruncu staj ücreti, 2015 yılı 2. mali dönemi için staj yapılan işyerindeki personel sayısına göre değişiyor. Mevcut asgari ücrete göre; 20 ve üzeri personel çalışan işyerinde stajyere 284.70 TL, 20’den daha az çalışanı olan işletmelerde 142.30 TL aylık ücret ödenmesi gerekiyor.

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı