İnsan Kaynakları

Stajyere Ne kadar Ücret Ödenir? 2023

Yasal stajyer maaşı ne kadardır?

YAZ mevsiminin sona ermesi ile kış dönemine ait orta öğrenim zorunlu staj dönemi başladı. Orta öğretim öğrencilerine gerçek hayatta iş dünyasında kullanacakları teorik bilgileri uygulama fırsatı veren staj deneyimi Eylül ayından başlayıp Haziran ayında son bulacak. Öte yandan üniversite öğrencileri de öğrenimleri boyunca şirketlerde üniversite stajı yapabiliyor.

Yasal stajyer çalışma koşulları

ZORUNLU STAJ

Meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu öğrencileri için zorunlu olan işyeri stajında çalışanın (sgk) sigorta primlerini okul karşılıyor. Zorunlu staj programında işyerinin öğrenciye ücret ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Bu kapsamda yasal olarak belirlenen stajyer maaşı, 20 ve üzerinde personeli olan işyerlerinde en az asgari ücretin yüzde 30’u, 20’den az personeli işyerlerinde ise en az asgari ücretin yüzde 15’i tutarında olması gerekiyor.

YAZ DÖNEMİ ÜNİVERSİTE STAJI

Özellikle özel üniversitelerin uyguladıkları yaz dönemi zorunlu staj programı kapsamında özellikle teknik bölümlerde okuyan öğrencilerin staj yapması isteniyor. Yaz dönemi üniversite stajlarında işletmelerin ücret ödeme zorunluluğu yok. Okulun ise sigorta yapması zorunlu.

ÖĞRENCİNİN KENDİ İSTEĞİ İLE YAPTIĞI STAJ

Bazı öğrenciler, tecrübe kazanmak için işletmelere giderek yaz ve kış aylarında çalışmak isteyebiliyor. Bu durumda çalıştırılan öğrenciler normal çalışan olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda çalışan stajyerlerin sigortasının yapılmaması durumunda çalışan kayıt dışı çalışan hükmüne değerlendiriliyor. Bu yüzden öğrenci çalıştıranların sigorta yapmaları ve maaş vermeleri gerekiyor.

2021 stajyer ücreti ne kadar?

Stajyerlere ödenecek staj ücreti, yasalara göre asgari ücretin %30 tutarının altında kalamıyor. Bilindiği gibi 2021 yılı için asgari ücret brüt 6577,50 TL net 4825,90 TL olarak belirlenmişti.

2021 mevcut asgari ücrete göre iş yerlerinde stajyerlere ödenecek minimum stajyer maaşı tutarı 767 TL olarak belirlendi. Söz konusu tutar minimum tutarı ifade ettiğinden işverenler bu rakamın üzerinde farklı ücret politikaları da uygulamakta serbest.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu