İnsan Kaynakları

Tesla’da 3.600 Çalışanın İşine Son Verilecek

Elon Musk’ın dev elektronik otomobil şirketi Tesla bu yıla büyük bir zararla başladı. Yatırımcıları tarafından sürekli bir eleştiriye maruz kalan Tesla, ekonomik açığını işten çıkarmalarla kapatma yoluna gidecek. 40 bin şirket çalışanının %9’u işten çıkarılacak. CEO Elon Musk, sosyal medya hesabında işten çıkarma sürecinin zor olduğundan fakat bu konjonktürde yeniden yapılanmanın gerekli olduğundan bahsetti. 

t ww 542621351186

2018 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 710 milyon dolar zarar eden Tesla, 3600 kişiyi işten çıkaracak. Tesla Model 3’ün nakit sıkıntısı sebebiyle seri üretime geçememesinden dolayı nakit açığını işten çıkarmalarla kapatmaya çalışacak. İşten çıkarmaların tamamı maaşlı çalışanları etkileyecek ve Model 3’ün üretim hattında çalışan hiç bir işçi bu durumdan etkilenmeyecek.  Tesla bu sayede üçüncü çeyrekten kar elde etmeyi amaçlıyor. 

Musk, sosyal medyada yaptığı açıklamada şirketin 15 senedir neredeyse hiç yıllık kar etmediğini ve bu doğrultuda dertlerinin kar elde etmek olmadığını vurguladı. Sürdürülebilirliğin ve temiz enerjinin şirketin hedefi olduğunu belirten Musk, şirket karının sürdürülebilir olduğunu göstermedikten sonra şirketin hedefine ulaşamayacağının da altını çizdi. 

Elon Musk, ek üretim çalışanlarına hala önemli ölçüde ihtiyaç duyduklarını ve çıkarılan işçilere şirketin satış tarafında çalışmaları için teklif verileceğinin de altını çizdi. Salı günü çalışanlara e-mail yoluyla bilgilendirme yapıldı ve önümüzdeki hafta işten çıkarılma sürecinin başlaması bekleniyor.  

 

 

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu