Aşısız Çalışanlara Maaş Kesintisi

IKEA'dan ilginç karar... Aşısız çalışanların maaşından kesinti olacak. Peki hangi ülkede? Detaylar haberimizde.

Türkiye’de de hizmet vermekte olan İsveç merkezli mobilya markası IKEA, İngiltere’de çok tartışılacak bir karar aldı. Aşılı olmayan çalışanlara yönelik bu karar, pek çok kişinin tepkisini çekecek gibi görünüyor. Zira şirket, aldığı karar doğrultusunda COVID-19 aşısı vurulmayan çalışanlarının temaslı olması durumunda, çalışılmayan süre boyunca maaş kesintisi yapacak.

Edinilen bilgilere göre İngiltere’deki bir IKEA çalışanı, haftada 100 sterlin civarı para kazanıyor. Bir çalışan, aşı olmadığı gibi bir de temaslı duruma düşerse, haftalık maaşından mahrum edilecek. Süreç uzadıkça, maaştaki kesinti de artacak. Şirket, aşılı olan çalışanları ile hamilelik ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle aşı vurulamayan çalışanların bu uygulamadan muaf olacağını açıkladı.

İşletmeler Zor Durumda

IKEA yetkilisi tarafından yapılan açıklamalarda koronavirüsün ve koronavirüs aşısı olmanın oldukça hassas bir konu olduğu ifade edildi. Değişen koşullar doğrultusunda hareket etmek zorunda olduklarını anlatan yetkili, şirket politikalarının değişmesinin olağan bir şey olduğunu söyledi. Son dönemlerde çok fazla sayıda çalışanın hastalığa yakalandığını belirten yetkili, işletmelerin zor durumda kalmaya başladığını açıkladı.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu