Ford Operatör Yardımcısı Olarak Robot İstihdam Etti

Ford, bulunduğu yerin zemin haritasını çıkararak hiçbir yere çarpmadan dolaşabilme özelliğine sahip bir robotun fabrikada operatörlere parça taşımak için kullanılmaya başladığını duyurdu.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Ford, fabrikalarda parçaları hızlıca ve etkin bir şekilde taşıyabilen otonom robotu kullanmaya başladığını duyurdu. Fabrika içinde herhangi bir yönlendirme ihtiyacı olmandan kendi başına çalışabilen robotun, kullandığı lazer teknolojisi sayesinde rotası üstündeki engelleri fark edebildiği açıklandı. Otonom robot bu teknoloji sayesinde kendisine yeni bir rota belirleyip yoluna durmadan devam edebilme özelliğine sahip olmasının üretim hattında zaman kazanmak adına çok büyük avantaj olacağı belirtildi. Avrupa’daki Ford fabrikalarında kullanılan robota, çevresine uyum sağlama yeteneği sebebiyle Survival (Hayatta Kalma) adı verildi. Robotların işçilerin yerine geçmeyeceği sadece operatörlere yardımcı olmakta kullanılacağı belirtildi.

Keşfederek Öğreniyor

Ford mühendisleri tarafından geliştirilen robotun hiçbir ön kurulum gerektirmediğinin altı çizildi. Robotun en büyük başarının keşfederek öğrene bilmesi olduğu vurgulandı. Ford Mühendislik Müdürü Eduardo Garcia Magraner “Robotu fabrika zemininin tamamını öğrenebilecek şekilde, algılayıcılarla donattık. Dolaşabilmesi için dışarıdan yönlendirilmeye ihtiyaç duymuyor. İlk kez çalışmaya başladığında işçilerin bir tür bilim kurgu filmindeymiş gibi hissettiklerini, robot geçerken durup onu izlediklerini görebiliyordunuz. Şimdi ise robotun onların etrafında çalışabilecek kadar akıllı olduğunu bildikleri için kendi işlerine bakıyorlar.” diyor.

 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı