İş Dünyası

Pandemiden Sonra Ofislerde Neler Değişiyor?

Covid-19 pandemisi ofislerde fiziki değişimleri mecburi kıldı. Şirketler çalışanların evde olduğu günlerde gereken düzenlemeleri yapıyorlar.

Covid-19 pandemisinin üzerinden bir yılı aşkın süre geçti. Dünya genelinde kitlesel aşılama çalışmaları sürüyor. Bilinçlenmeler her geçen gün artıyor. Özellikle ofis çalışma sistemiyle iş hayatında yer alan işletmeler personelini evden çalıştırmaya devam ediyor. Normalleşme dönemine girildiğinde tekrar ofislerine geri dönecek çalışanları ise sürprizler bekliyor. Çünkü artık ofisleri onların bıraktığı gibi değil.

Pandemi sürecinde çalışanların evlerine gitmesini fırsat bilen yöneticiler ofisleri risklere karşı uyumlu hale getirdi. Temassız asansörlerden telefon uygulamasıyla seçilen ofis alanlarına kadar birçok yeni teknoloji ofislerde kullanılmaya başlandı.

Ofisleri hem Covid-19’a karşı güvenli hem de çalışmak için cazip yerler haline getirmek amacıyla partonlar, çalışanları evde hizmet verirken ofis düzenlemeleri ve çalışma ortamı denemeleri gerçekleştiriyor. İşte onlardan bazıları:

Ofislerde pandemi değişimi

Bazı firmalar çalışma alanlarında esneklik sağlayabilmek için ofislere hareket edebilir duvarlar yerleştiriyor. Bankaların büyük çoğunluğundaysa temassız asansörler gibi birçok teknolojik yenilik kullanıma sunuldu. Ofislerde hava kalitesini arttıracak havalandırma sistemlerine yoğunlaşıldı.

Tasarım ve mühendislik danışmanlığı şirketi Arcadis NV’nin çalışanları, önümüzdeki ay Londra’daki yeni ofislere taşındıklarında bir uygulama aracılığıyla 20 farklı çalışma alanı türünden birini tercih edebilecekler. Şirketin salgın sırasında geliştirdiği Building Intelligence uygulaması, toplantı alanları, odaklı çalışma ve iş birliği seçeneklerinin yanı sıra kış bahçesi gibi sosyal ve ferah alanlarda da çalışma seçenekleri sunuyor.

Uygulama, virüsün yayılmasını önlemek için tasarlanan kapasite sınırlarının asla aşılmamasını sağlayarak farklı alanlar kullanan kişi sayısının izlenmesine yardımcı oluyor. Sınır başlangıçta şirketin 1.200 olan Londra ofislerindeki çalışan sayısının yaklaşık üçte biri olarak belirlenecek. Ofis yerine evden çalışanların sayısının artmasıyla ofis alanlarına olan ihtiyaçlar da azalıyor. Bu nedenle şirket ofis alanlarını eskisine göre yaklaşık %30 oranında daha küçük olacak biçimde tasarladı.

300 yıllık sigorta piyasasının ikonik ofislerinden birisi olan Lloyd’s Building dışarıdan kaplanan havalandırma kanalları aracılığıyla ofise yerden temiz hava enjekte ediyor ve temiz havanın ofis boyunca dolaşması sağlanıyor. Korona virüsün yayılmasının engellenmesinde temiz hava dolaşımı oldukça kritik bir önem teşkil ediyor.

Kaynak: Bloomberg

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu