Şirket Aracı İle Kaza Yapmak İşten Kovulma Sebebi mi?

Şirketler çalışanlarına çeşitli sebeplerle araç tahsis edebiliyor. Şirket aracına sahip olan ya da onu geçici olarak iş amacıyla kullanan çalışanlar, bu araçlarla yapılan kazaların ne gibi sonuçlar doğurabileceğini merak ediyor. İşte o sorunun yanıtı!

ŞİRKET ARABASI İLE YAPILAN KAZANIN SONUÇLARI NELERDİR?

Şirket aracı kullanan çalışanlar bu araçlarla trafik kazası yapmaları durumunda ne gibi yaptırımlarla karşılaşabileceklerini merak ediyor. Şirket arabası ile yapılan kaza, işten kovulma sebebi olabilir mi?

İş Kanunu’na göre; “İşçinin kendi isteği veya ihmali yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, iş yerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması işveren açısından haklı fesih sebebidir.”

Yani işverenin çalışanın iş sözleşmesini feshetmesi için bu zararın işçinin kusuru ile ortaya çıkmış olması ve zararın 30 günlük brüt ücreti aşıyor olması gerekmektedir.

İş kanunun ilgili maddesi gereği çalışanın şirket aracına verdiği hasar 1 aylık maaşından yüksekse ve işveren çalışanı bu gerekçeyle işten çıkaracaksa bunu 6 gün içerisinde yapmalı.

İş verenin araç ile ilgili gerekli tedbirleri aldığı durumlarda Yargıtay’ın kararına göre; çalışanın kazada kusuru yoksa işveren için haklı fesih imkanı bulunmuyor. İlgili Yargıtay kararına göre; “İşçinin kusuru belli bir yüzde ya da belli bir oran olarak saptanmışsa; zararın miktarının bu kusur nispetinde azaltıldıktan sonra otuz günlük ücreti aşıp aşmadığına bakılmalıdır.” Yani işçinin kusuru sabit ise işveren çalışanın işine son verebilir. İşçinin kusuru kısmi ise yukarıda belirtilen hesap yapılarak zararın 30 günlük brüt ücreti aşıp aşmadığına bakılarak karar verilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı