Açık Ofisler Çalışanları Mutlu Ediyor

Amerika’da Arizona Üniversitesi‘nin yaptığı bir araştırmaya göre çalışma masalarının kişisel alan yaratabilmek adına paravanla bölünmüş olanlarındansa, açık ofislerde çalışan kişilerin daha aktif ve daha az stresli olduğu belirlendi. 

Yürütülen çalışma kapsamında Arizona Üniversitesi’nden birkaç araştırmacı belirlenen kamu binalarındaki açık ofislerde çalışan 231 kişinin kalp atış hızlarını ve hareketlerini göğüslerine taktıkları sensörler aracılığı ile 3 gün boyunca takip etti. 

Kapalı ofis depresyon getiriyor

3 günün sonunda açıklanan rapor “Occupational&Enviromental Medicine” dergisinde yayımlandı. Araştırmada katılımcıların stres ve hareket seviyelerini ölçen araştırmacılar, kapalı/paravanlı ofislerde çalışan kişilerin hareketsiz kalma eğilimde olduklarını ve bu sebeple kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli ciddi rahatsızlıklara eğilimli oldukları sonucuna varırken, aynı zamanda bıkkınlık ve depresif ruh halini de beraberinde getirdiği ortaya çıktı. 

Buna karşılık, açık ofislerde çalışan kişilerin ise fiziksel aktivitelerinin kapalı ofislerde çalışanlardan %32, küçük odalardan çalışanlardan ise %20 daha fazla olduğu açıklandı. Çalışma ortamı ve mesai saatleri içerisinde daha az aktif olmanın stres duygusunu yükselttiği araştırma kapsamında görüldü. Açık ofislerde aktif çalışanların stres seviyesinin, çalışma saatlerinde daha az aktif olanlara göre %14 daha az olduğu raporda belirtildi. 

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı