Arşiv

Bir Yılda 30 Bin Yazılımcı Yurtdışına Gitti

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, 2021’de 30 bin yazılımcının yurt dışına gittiğini söyledi.

Gelişen teknoloji ile birlikte Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada yazılım sektöründe çalışan yeteneklere ilgi artıyor. Alanında uzman yetenek sayısının azlığı nedeniyle mevcutta birçok sektöre göre ücretlerin görece yüksek olduğu yazılım alanında yetenekler, yurt dışından gelen tekliflere daha cazip bakıyor. Alınan bilgiye göre ABD ve Avrupa’dan yazılımcılara gelen teklifler en az 2 bin 500 dolardan başlıyor.

Çalışma koşulları nedeniyle daha fazla yazılımcı yurt dışına gidebilir!

Yazılım şirketlerinin mevcut iş gücünü kaybetmesinin en önemli nedenlerinden birinin de uzun çalışma saatleri olduğunu belirten Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, şu değerlendirmede bulundu; “Uzakta çalışılabildiğinden ötürü şirket bağlılığı zayıf kalıyor, artan çalışma saatleri ve iyi fırsatlar yazılımcının başka işe geçmesiyle sonuçlanıyor. Böylece geride kalanların üzerinde de büyük bir çalışma baskısı oluşuyor. Bir yazılımcıdan memnunsanız o kişinin arkadaşlarından da CV istenir işe alımın yüzde 30’u tanıdık üzerinden olur. Bu nedenle bir kişinin işten çıkması bir yıl içinde 5 kişinin daha işi bırakması anlamına geliyor.”

“Şirketler büyürken iş gücünü kaybediyor”

Kamalı, Türkiye’deki yazılım şirketlerinin yılda yüzde 20 büyüdüğünü belirtirken iş gücünün ise aynı dönemde yüzde 10’dan fazla azaldığını belirtti. Öte yandan belirli tematik alanlarda da çok ciddi açıkların olduğunu ve söz konusu alanda faaliyet gösteren şirketlerin de bu durumdan yüzde 50 civarında etkilendiğini söyledi.

“Bakanlık, yazılımcıları cezbedecek yeni programlar üzerinde çalışılıyor”

Hali hazırda bulunan iş gücünü kaybetmemek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile çalışmaların yürütüldüğünü belirten Kamalı, yazılımcının uzaktan ve esnek çalışabilmesiyle ilgili iki konunun gündemde olduğunu ifade etti.

Kamalı, konuya ilişkin olarak “Yazılımcıların ay içerisinde farklı şirketlerin projelerine destek verebilme konusunda esnekliği bir mevzuat olarak getirmeye çalışıyoruz. Yazılımcıların yurt dışına gitmemelerini, ülke içerisinde kalmalarını cazip hale getirecek programlar üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu