Arşiv

Borusan Çalışanlarının Çocukları İklim Konusunda Farkındalık Kazandı

Borusan ‘İklim Şampiyonları’ programı ile çalışanlarının çocuklarında iklim farkındalığı yaratıyor.

Borusan, çocuklara iklim bilincini aşılamak için Yuvam Dünya Derneği ile önemli bir proje hayata geçirdi. Yuvam Dünya Derneği’nin İklim Şampiyonları projesinin ilk etabı, Borusan çalışanlarının 14-15-16 yaşındaki çocuklarından oluşan 43 kişilik bir öğrenci grubuyla gerçekleşti. Gençler, iklim krizi konusunda farklı disiplinlerin dahil edildiği farkındalık yaratan, kapsayıcı atölyelere katıldı.

İklim Şampiyonları adı verilen projede lise çağındaki öğrenciler için Yuvam Dünya Derneği tarafından iklim krizi konusunda farklı disiplinlerin dahil edildiği atölye çalışmaları düzenlendi. Akademisyen, öğretmenler ve sanatçılardan oluşan İklim Şampiyonu çalışma grubu ile farklı başlıklarda atölyeler yapıldı.

 

İklim Şampiyonları akranlarına eğitim verecek

Projenin pilot aşaması, Borusan çalışanlarının 14-16 yaş arasındaki çocuklarından oluşan 43 kişilik bir grupla Haziran ayı içerisinde Borusan Gemlik Misafirhanesi’nde tamamlandı. Program kapsamında iklim krizi, ekoloji, ekolojinin yansımaları, gıda sistemleri, hareket, öritmi ve döngüsel mimari konularını içeren 42 saat süren bir program oluşturuldu. Alanında uzman eğitmenlerin eğitimleri, ilham konuşmaları, katılımcı öğrencilerin interaktif çalışmaları ve İklim Şampiyonları’nın program boyunca kendileri tarafından yazılan & bestelenen şarkısıyla pilot program tamamlandı. Eğitim sonrasında birer İklim Şampiyonu olan gençler, Yuvam Dünya Derneği ile iletişimde kalarak projenin diğer gruplarında yer alacak akranlarına eğitim verecek ve faydayı genişletecek.

 

İklim bilincinin artmasıyla alışkanlıklar da dönüşüyor

İklim okuryazarlığı arttıkça tutum ve alışkanlıklarda da dönüşüm gerçekleşiyor. Özellikle çocuklar ve gençlerin geleceğe karşı karamsarlıktan uzak ve daha güçlü bireyler olarak bilinçli şekilde hazırlanmaları iklim kriziyle mücadele, uyum ve çözüm mekanizmalarında büyük önem taşıyor. Bu nedenle “İklim Şampiyonları Programı, sürdürülebilir bir model üzerine kurularak programa katılan gençlerin öğrendiklerini uygulama ve diğer yaş gruplarına aktararak paylaşmasını hedef alıyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu