Arşiv

Çeşmeli Turizmcilerden “Çalışan Bulamıyoruz” İsyanı

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir bu sezon pek çok otelin personel bulamadığı için açılmadığını söyledi.

Turizm sezonunun başlamasıyla yazlık bölgelerde tesisler bir bir açılmaya başladı. Tesislerin açılmasıyla turizm bölgelerinde işe alımlar ise hızlandı. Her yıl Mart ayından itibaren hızlanan işe alımlar bu yıl oldukça yavaş seyrediyor. Geçmiş yıllardan farklı olarak tesislerin ortalama pozisyon kapatma süresi 3 ayı bulurken işletmeciler ise durumdan şikayetçi. Personel bulabilmek için tüm imkanları seferber eden işletmeler az sayıda personel ile hizmet vermeye çalışıyor. Norm kadrolar doldurulamadığı için ise hizmette aksaklıklar yaşanırken turn over oranları ise oldukça fazla.

Hizmet sektöründe iş üretecek insan bulmanın zorluklarını anlatan Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, personelsizlik nedeniyle yüzlerce işletmecinin otelini açılamadığını belirtti. Resepsiyonda çalışacak eleman bile bulamadıklarını belirten Başkan Demir, “Türkiye, çok büyük bir sorunla karşı karşıya. Turizmci, çalıştıracak eleman bulamıyor. Bu çok ciddi bir sorun ve incelemek, çözüm bulmak lazım. Okullar Haziran ayında kapanıyor, çalışacak öğrenci bulamıyoruz. Mecburen yurtdışına entegre oluyoruz. Bu sefer karşımıza birtakım aşılamayan prosedürler çıkıyor” dedi.

ÇALIŞANLARIN İSTEKLERİ BİTMİYOR

İş ilanlarına az sayıda başvuran adayların taleplerini dile getiren Demir “Az çalışıp çok kazanmanın hesabını yapıyor gençler. Ben yıllardır turizm sektöründeyim, sayısız insan çalıştırdım. Geçen gün bir ilanım var. Aradılar. Resepsiyonda çalışmak istiyordu. Çok tecrübesi yoktu, bilgisi de yoktu. Buna rağmen, gel konuşalım, dedim. O zaman bana lojmanın resmini, mümkünse videosunu atar mısınız dedi. Fotoğraf ve video attım. Arkasından benden, personel menüsünü de göndermemi istedi. Bir başkan, bana otel odası verip veremeyeceğimi sordu. Bir başkası da iş görüşmesine gelecek, konum atsam, beni şu noktadan alır mısınız, dedi. İnanılacak gibi değil. Kimse burnundan kıl aldırmıyor. Biz turizmciler personel personel diye feryat ediyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Global Yetenek Krizi CHRO Summit’te Ele alındı

Kaynak

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu