Arşiv

Kısıtlamalarda Yeni Dönemde Neler Değişecek?

Pandemi kısıtlamalarında yeni döneme geçiliyor. Bugün yapılan Kabine Toplantısı sonrası kısıtlamalar gevşetildi.

Türkiye 1 Haziran tarihi ile birlikte pandemi tedbirlerinde yeni döneme geçişe hazırlanıyor. Kitlesel aşılama çalışmaları sürerken, pandemi kısıtlamalarında gevşetilme bekleniyordu. Bugün yapılan Kabine Toplantısı’nda alınan yeni kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

1 Haziran sonrası kademeli normalleşme’de yeni dönem şu şekilde;

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve  cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek.

Kafe ve restoranlara şartlı açılış

Kademeli normalleşme kapsamında paket servis ve gel al şeklinde hizmet veren restoran, kafe ve lokantaların yarından itibaren müşteri kotası, açık alanda hizmet şartı, HES kodu zorunluluğu ve mesafeli oturma şartıyla açılacak. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen  kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek.

Düğünler başlıyor 

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki  düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

Yasak saatleri esnedi

Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 22.00’a kadar esnetildi.

Spor salonları, halı sahalar, kıraathaneler 

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu,  lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00  arasında yarından itibaren çalışabilecek

Açık alanda maskesiz 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilerleyen dönemlerde 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.

Okullar tatil edilecek mi?

Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacak.

Kamuda esnek çalışma

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması  yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu