Vergi Hesaplamalarında Yemek Kartı Avantajı

Yemek kartı kullanımı şirketlere birden çok vergi avantajı sağlıyor. Peki yemek kartının vergi avantajları neler? Yemek kartı vergi avantajları nasıl hesaplanıyor?

Kurumsal şirketlerde personellerin yemek giderlerinin karşılanması için yemek kartı uygulaması sıkça kullanılıyor. Şirketler, bakiyelerini kendi belirledikleri tutarlarda otomasyon sistemi ile doldurulan kartları çalışanlarına vererek çalışanların kendi istedikleri yerde yemek yeme ayrıcalığını çalışanlarına sunarken aynı zamanda vergi avantajı da sağlıyorlar.

Yemek Kartı Vergi Avantajları nelerdir?

Şirketler çalışanlarının yemek giderlerini farklı yöntemlerle karşılama yoluna gidebiliyor. Bazı şirketler çalışanlarına yemek giderleri için nakdi ödeme yaparken bazı şirketler ise şirket içerisindeki konumlandırdığı yemekhanede yemek hizmeti vermeyi tercih ediyor. Sektördeki şirketlerin büyük bir çoğunluğu ise gerek uygulama kolaylığı, gerek çalışanlar ve işveren tarafında sunulan avantajları nedeniyle yemek kartı uygulamasını tercih ediyor.

Şirketlerin çalışanlarına verdikleri yemek kartları çalışanlara; kendi tercihleri doğrultusunda yemek yiyebilme, sunulacak farklı kampanyalardan yararlanma imkanı, yemek faydasını mesai günü ve saati dışında da kullanabilme avantajlarını sağlıyor.

Öğlen yemeği için çalışanlarına yemek çeki veren işletmeler; SGK işçi primi, SSK işveren hissesi, damga vergisi gelir vergisi gibi noktalarda belirlenen limitler dahilinde kalmak suretiyle muafiyet elde ediyor. Böylelikle şirketler yemek kartı avantajları ile birlikte önemli bir tasarruf sağlamış oluyor.

Her yıl belirlenen resmi rakamlar kapsamında 2020 yılı günlük yemek bedeli istisnası KDV dahil olarak 24,84 TL olarak uygulanıyor. Sağlanan avantaj kapsamında Gelir Vergisi Kanunu’nda ifade edildiği şekilde bir işletme personeline öğlen yemeği için 24,84 TL ödediğinde, bu ücretin tamamı gelir vergisinden istisna edebiliyor. Buna ek olarak personele ödenmiş olan yemek ücreti ile beraber SGK işçi primi ve damga vergisi ödeme gerekliliği de ortadan kalkmış oluyor.

Şirketinizin yemek kartı uygulamasından ne kadar avantaj sağlayacağını hesaplamak isterseniz Anadolupass tarafından sunulan yemek bedeli hesapla uygulaması ile ne kadar avantaj elde edebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Yemek kuponu neden avantajlı?

Yukarıda bahsedildiği gibi işletmeler yemek kuponu tercih ettiklerinde vergi avantajı elde ederek kurum nezdinde büyük bir tasarruf sağlarken, aynı zamanda görünmeyen riskler ve hesaplanamayan maliyetlerin de önüne geçmiş oluyor.

Çalışanların yemek ihtiyaçlarını kurum içerisinde oluşturulan yemekhanede karşılamayı tercih eden şirketler ön görülemeyen yatırım maliyetleri ile karşı karşıya kalıyor. Yemekhane işletmesi dış kaynak kullanımı ile çözülse dahi hijyen ve kalite kontrolleri şirkete önemli ölçüde bir iş gücü kaybına mal oluyor.  Son yıllarda birçok şirket, daha öncesinde genel müdürlük yerleşkelerinde konumlandırdıkları yemekhane alanını sosyal alanlara veya ek çalışma alanlarına çevirerek bu yerlerden tasarruf etmeyi seçiyor. Öte yandan işletme içerisinde kurulmuş olan mutfak bölümünde her gün yeni bir yemek yapılması ve çeşitlere dikkat edilerek hassasiyetler gösterilmesi de yoğun bir emek gerektiriyor. İşletme içerisinde yemekhane seçeneği yerine yemek kartı kullanımını seçen şirketlerde çalışan bağlılığı da aynı oranda yükseliyor. Bu nedenle şirketler de yemek kartı firmaları ile temasa geçerek kendileri için en avantajlı yemek kartı çözümünü belirlemeye çalışıyor.

https://www.anadolupass.com.tr/yemek-bedeli

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu