İnsan Kaynakları

Araştırma: Çalışanlar Esnek Çalışma Modeli Olan Şirketleri Tercih Ediyor

Yapılan araştırmaya göre çalışanlar çalışma saati ve yerinde esneklik sağlayan işleri tercih ederken, esnek çalışma modeli yükselişte.

Citrix’in  tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre çalışanlar esnek çalışma düzeni olan şirketleri tercih edecek. 2000 çalışan ve 500 insan kaynakları direktörünün yer aldığı, Censuswide tarafından yürütülen Talent Accelerator anketinin sonuçları yeteneklerin gelecek tercihleri hakkında ipuçları veriyor.

Ankete katılanlar esnek modellerin, dijital teknolojinin, çeşitlilik ve kapsayıcılığın, öğrenme ve gelişimin, iş hayatının geleceğine yön vereceğini belirtiyor. Ayrıca çalışanlar kendileriyle aynı görüşü paylaşan ve başarılı olmak ve kariyerlerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları alanı ve araçları kendilerine sağlayan şirketlerin sunduğu fırsatları arıyor.

Anket Sonuçları

Çalışanlar; çalıştıkları yer, zaman ve çalışma biçimleri konusunda bugün daha önce hiç olmadığı kadar çok esneklik istiyor. Aslında, Talent Accelerator anketine katılan çalışanların %88’i yeni bir pozisyon ararken çalışma saati ve yeri açısından tam esneklik sağlayan bir işin tercih  edeceklerini belirtiyor.

Katılımcıların %76’sı ise çalışanların iş yerinin yakınlığından çok hayat tarzına öncelik verme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu, maaştaki düşüşün bunu etkilemeyeceğini düşünüyor.

Çalışanların %83’ü ve insan kaynakları direktörlerinin %69’u çalışanların, çoğunlukla uzaktan çalışma fırsatlarının olması durumunda, şehrin dışına ve kentin diğer yerlerine taşınma ihtimallerinin yüksek olduğunu söylüyor.

Ayrıca, ankete katılan çalışanların çoğunluğu esnek çalışma modellerinin gelecek yıl içinde standart hale geleceğini tahmin ediyor.

Çalışanların %83’ü şirketlerin, küresel çaptaki nitelikli yetenek kıtlığına yanıt olarak, yaşadıkları yere bakmaksızın uygun adaylara ulaşabilmek için esnek çalışma modellerinden yararlanacağı tahmininde bulunuyor. Ancak, bunu düşünen insan kaynakları direktörlerinin oranı yalnız %66 seviyesinde.

Çalışanların ve insan kaynakları direktörlerinin ortalama olarak üçte ikisi, uzaktan çalıştıklarında, bağlı oldukları yöneticiyle, CEO’yla, üst yönetim ekibiyle ya da çalışma arkadaşlarıyla, ofiste çalıştıkları duruma oranla daha bağlı  hissettiklerini belirtiyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu