Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Genç Yetenek Projesi Dünyaya Örnek Oldu

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen “Staj Seferberliği Projesi” OECD raporunda örnek uygulama olarak tanıtıldı.

Temmuz ayında, Covid-19 sebebiyle staj bulmakta zorlanan öğrencilere yardımcı olmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından başlatılan Staj Seferberliği Projesi, OECD(Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bazen de İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı) tarafından örnek uygulama olarak tanıtıldı.  Raporda gençlerin kamu kurumlarına olan güvenini arttırma, bu kurumlarla aralarındaki ilişkiyi güçlendirme ve genç yetenekleri kamuya çekme alanında örnek uygulama olmasının altı çizildi.

Proje kapsamında, kamu ve özel sektörden toplam 231 işverenin katılımıyla 14 bin 115 öğrenciye staj daveti yapıldı. Bu davetler 4 bin 382 öğrenci tarafından kabul edildi. Bu yıl başarıyla sürdürülen projenin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle 2021 yılında tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde yaygınlaştırılarak, kamudaki staj başvurularının tümünün Staj Seferberliği Projesi’yle alınması kararlaştırıldı.

Proje, OECD bünyesindeki toplam 49 ülkenin katkı verdiği “Gençler, Güven ve Nesiller arası Adalet İçin Yönetişim: Tüm Nesillere Uygun Mu?” başlıklı OECD raporunda örnek uygulama olarak tanıtıldı. Projenin “gençlerin kamu kurumlarına olan güvenini arttırma, aralarındaki ilişkiyi güçlendirme ve genç yetenekleri kamuya çekme” özellikleri örnek olarak vurgulandı.

 

Etiketler

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı