İK’nın En Etkin 50 Lideri Belirlendi

İnsan Kaynakları Dünyası’nın 2019 yılı en başarılı yöneticileri belli oldu. En Etkin 50 İK yöneticisi ödüllerini 15 Ekim’de gerçekleşecek CHRO Summit'te alacak

İnsan kaynakları alanında önemli yeniliklere imza atarak başarı kazanan Türkiye’nin en etkin 50 İK yöneticisi belirlendi. 1 milyondan fazla kişinin kariyerine yön veren İK dünyasının etkin liderleri, ödüllerini bu zirvede alacak.

Fortune Türkiye dergisinin ekim sayısında açıklanan en başarılı isimler; 15 Ekim’de gerçekleştirilecek CHRO Summit 2019’da bir araya gelerek ödüllerini alacak.

CHRO Summit Listesi Nasıl Belirleniyor?

“Türkiye’nin En Etkin 50 İK Yöneticisi Araştırması”; şirketlerin en önemli sermayesi olan insan kaynağını en etkin biçimde yöneten, kurum öncelikleri doğrultusunda fark yaratan ve benzersiz uygulamaları hayata geçiren kişilerden oluşuyor. Liste, Türkiye’nin önde gelen kuruluşları; ciro, kârlılık, hissedar yapısı, sektör çeşitliği ve çalışan sayısı yönlerinden analiz edilerek ve ardından İK liderlerinin performansı incelenerek oluşturuluyor.

Türkiye’nin en büyük bin şirketi üzerinden yapılan bu incelemeyle İK yöneticileri kapsamlı bir araştırma metodolojisi ile değerlendiriliyor. Ardından, alanında uzman akademisyen ve sektörden uzmanların yer aldığı danışma kurulunun titiz incelemesi gerçekleşiyor.

15 Ekim’de Gerçekleşecek CHRO Summit 2019’da Hangi Konular Tartışılacak?

  • İnsan Kaynakları Alanında Yenilikler ve Trendler
  • Dijital Çağda Liderlik ve Geleceğin Meslekleri
  • Geleceğin İşgücü Nasıl Şekillenecek

Tüm iş dünyasını etkisi altına alan belirsizlik ortamında başa çıkmamız gereken problemleri dijitalleşme ve çeviklik odağında aşmayı hedefleyen bu yılın liderleri, CHRO Summit 2019’da ödüllendirilecek. Türkiye’nin İnsan Kaynakları Zirvesi CHRO Summit,  Fortune Türkiye ve DataExpert işbirliğinde BMI (Business Management Institute) organizasyonuyla gerçekleşecek. İş dünyası ve insan kaynakları liderlerinin bir araya geleceği CHRO Summit 2019, NN Hayat ve Emeklilik ve Vodafone Business ana sponsorluğunda Hilton Bomonti’de yapılacak.

En başarılı liderlerin başında kadınlar geliyor

2016-2018 yıllarında en başarılı İK listesine giren yöneticilerin yüzde 60’ını kadın yöneticiler oluşturuyor. Yine aynı yıl aralığında etkin 50 arasında yer alan CHRO’ların yaş ortalaması 48. Listenin yüzde 3’ünü ise 40 yaş altı yöneticiler oluşturuyor.  Araştırmaya katılan liderlerin sektördeki tecrübeleri ise ortalama 22 yıl.

Listedeki yöneticiler hangi okullardan mezun?

Listeye giren yöneticilerin mezun olduğu okullar arasında yüzde 19’luk oranla en büyük payı Boğaziçi Üniversitesi alıyor. Boğaziçi Üniversitesi’ni yüzde 12’lik oranla İstanbul Teknik Üniversitesi, yüzde 10’luk oranlarla ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi, yüzde 8’lik oranla Marmara, yüzde 7 ile Ankara Üniversitesi yüzde 4 ile de Hacettepe Üniversitesi takip ediyor.

Listelere giren yöneticilerin yüzde 51’i MBA ve insan kaynakları yüksek lisans programlarına katılarak alanında uzmanlaşan kişilerden oluşuyor. En çok tercih edilen eğitim programlar arasında ABD ve İngiltere’nin başarılı işletme okulları yer alıyor. Sosyal bilimler alanından mezun olup hukuk ve finans alanında uzmanlık eğitimleri alan yöneticilerde ise artış görülüyor.

En etkin 50 İK yöneticisi listelerinde yer alan İK yöneticilerinin yüzde 17’si ise sorumluluk alanlarını genişleterek ya da globale geçerek terfi etmiş durumda.

İnsan Kaynakları artık yönetim kurulunda daha etkin 

Son yıllarda çarpıcı bir dönüşüm geçiren İnsan Kaynakları fonksiyonu, organizasyonlar içinde çok önemli stratejik bir rol oynuyor. Geçmişte, İK öncelikle bordrolama ve bürokratik işlerin sürdürülmesi olarak operasyonel fonksiyonları yerine getiren bir birimdi. Personel müdürlüğünden insan kaynakları ve strateji yönetimine dönüşen CHRO pozisyonu ise organizasyonun başarısının temeli olarak konumlandırılıyor.

İK analitiği ile çalışan bağlılığı, performans verileri, verimlilik ve sürdürülebilirlik gibi detaylar rakamsal verilerle takip ediliyor, karşılaştırılıyor, eğilimi izlenebiliyor ve gelecek senaryoları kurgulanabiliyor. İK pozisyonun öneminin anlaşılması sonucunda şirketlerin İK yöneticileri artık yönetim kurullarında da yer alıyor.

Enerji, otomotiv, finans, teknoloji, savunma sanayi, inşaat ve perakende gibi birçok sektörden şirketle listelere giren İK yöneticileri her yıl değişiyor. Listelere giren yöneticiler her yıl şirketlerinde uyguladıkları farklı İK uygulamaları ile organizasyonlarının başarısını en üst seviyeye taşıyarak fark yaratıyor.

İşte Türkiye’nin En Etkin İK Lideri Araştırması 2019 Sonuçları 

EN ETKİN 50 CHRO
ABDULKERİMÇAYTÜRK HAVA YOLLARI
ABDURRAHMANBAŞROKETSAN
AHMETAKSOYTÜPRAŞ
ALİ RIZAAKSOYFORD OTOMOTİV SANAYİ
ASLIKUNURSIEMENS
ATASELÇUKECZACIBAŞI HOLDİNG
AYLİNYAZGAN İYİCİKKOÇTAŞ
AYLİNYÜKSEL GENÇYÜREKYAŞAR HOLDİNG
BERNAYENER AKSUP&G
BETÜLÇORBACIOĞLUMERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş.
BİROLSAYLANLİMAK HOLDİNG
BUKETÇELEBİÖVENARÇELİK
BURAKSEYREKTÜRKİYE İŞ BANKASI
BÜLENTBAYRAMVODAFONE
CEMAĞINBİLKENT HOLDİNG
CENKAKINCILARQNB FİNANSBANK
ÇAĞLABÜRÜMLÜTÜRKİYE PETROLLERİ DAĞITIM A.Ş.
ÇİĞDEMÇEKCEOĞLUEREN HOLDİNG
DİLARAOĞURPEGASUS AIRLINES
EBRUÖZGENCOCA-COLA İÇECEK
ELAKULUNYARDOĞUŞ OTOMOTİV
ENGİNSEZGİNETS TUR
GÖKHANDENİZHANLC WAIKIKI MAĞAZACILIK
GÖKHAN ATAOKUTANGÜRALLAR
GÜLEROLENERJİSA
GÜNTULUPEKERSAHIBINDEN.COM
HAKANALPYAPI KREDİ BANKASI
HAKANONELABDİ İBRAHİM
HAKANTİMURSABANCI HOLDİNG
KAANANULKUMPORT
NİHATÇUKURKAYAİGA HAVALİMANI İŞLETMESİ
NİLÜFERDEMİRKOLNESTLE
NURSELÖLMEZ ATEŞBORUSAN HOLDİNG
OSMANALPTÜRERANADOLU GRUBU
OSMANTÜZÜNGARANTİ BANKASI
ÖZGÜR BURAKAKKOLKOÇ HOLDİNG
PINARKADIRGANTÜRK HENKEL
SEDAKAYRAK KIZILTANFLORMAR
SELDASEÇKİNLERKALE HOLDİNG
SEMRAERGİNSAMSUNG ELECTRONICS
SERRAKÖKTEN ULUIŞIKPFIZER TURKEY
SİBELERENPWC
SİBELUĞURSOCAR TURKEY
ŞENAYGANİHAYAT HOLDİNG
ŞENGÜLARSLAN DEMİRCANŞİŞECAM
ŞENNURKURUKİBAR HOLDİNG
TUBAALBAYRAKKARACA
UFUKÖZDEMİRPOSCO ASSAN
UMUTGÜVENÇBOSCH
YÜCELKARADAĞYAPI MERKEZİ

 

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı