İnsan Kaynakları

İş Görüşmelerindeki En Kritik Özellik

Goldman Sachs'ın yetenek stratejisi başkanı Shekhinah Bass, iş görüşmelerindeki en kritik özelliği açıkladı.

Goldman Sachs’ın yetenek stratejisi başkanı Shekhinah Bass, iş görüşmelerinde adayların işe alınma şansını belirleyen en önemli faktörün “heves” olduğunu vurguluyor. Enerjik ve olumlu bir tutum sergileyen adayların, sıkılmış veya ilgisiz görünenlere göre avantajlı olduğunu belirten Bass, bu özelliğin işe alım süreçlerinde kritik bir “yeşil bayrak” olduğunu ifade ediyor. Ancak aşırı tutkunun da bazı durumlarda işverenler için itici olabileceği uyarısında bulunan Bass, adayların dengeli bir şekilde enerji ve heyecanlarını ifade etmelerini öneriyor.

Goldman Sachs’ın insan sermayesi yönetimi bölümünde yetenek stratejisi başkanı olarak görev yapan Shekhinah Bass, mülakat sürecinde adayların işe alınma şansını artırmak için dikkat etmeleri gereken noktalara değindi. Bass, işe alım yöneticilerinin en çok aradığı özelliklerden birinin, iş görüşmesine olumlu bir tutum ve istekle katılan adaylar olduğunu belirtiyor. Diğer her şey eşit olduğunda, enerjik ve hevesli bir adayın, monoton veya ilgisiz görünen bir adaya göre daha akılda kalıcı olduğunu ifade eden Bass, bu özelliğin başarılı bir iş görüşmesinin anahtarı olduğunu söylüyor.

Ancak Bass, aşırı heyecanın da bazı durumlarda dezavantaj yaratabileceğine dikkat çekiyor. İşverenlere gerçekçi olmayan beklentilere sahip veya kuruma aşırı hayranlık gösteren adayların itici olabileceğini belirten Bass, adayların coşkularını dengelemeleri gerektiğini ifade ediyor. Başını sallama, gülümseme gibi ince ipuçlarının yanı sıra, işe alınmak istenen pozisyonla ilgili bilgileri sorunsuz bir şekilde paylaşmanın da önemine değinen Bass, adaylara bu dengeyi sağlamaları için tavsiyelerde bulunuyor. Bu sayede, iş görüşmelerinde ne söylendiği kadar nasıl söylendiğinin de büyük bir rol oynadığını belirtiyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu