İnsan Kaynakları

İşe Alımlar Azalacak

Yapılan bir araştırmaya göre iş gücü piyasasının durgunlaşması ile birlikte önümüzdeki aylarda işe alımlarda yavaşlama olacak. 

ManpowerGroup’un İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, küresel çapta yaşanan belirsizliğin neden olduğu temkinli hava istihdamın azalmasına neden olacak. Araştırmaya göre, önümüzdeki çeyrekte Türkiye’de yüzde 14 puanlık Net İstihdam Görünümü (NEO) ile olumlu bir istihdam iklimi öngörülüyor. Ancak, işe alım beklentileri geçen çeyreğe göre 3 puan ve 2023’ün 2. çeyreğinden bu yana 10 puan düştüğü belirtiliyor. Türkiye, istihdam görünümü açısından listenin ikinci yarısında yer alıyor ve küresel NEO ortalamasının 8 puan altında bulunuyor.
Türkiye’nin en rekabetçi sektörü 39’luk istihdam görünümü ile Bilgi Teknolojileri olup beklentiler geçen çeyreğe göre 3 puan, bir yıl öncesine göre ise 18 puan artış yaşandığı ifade ediliyor.  Türkiye, Bilgi Teknolojileri sektöründeki beklentileriyle sektörün küresel ortalamasının 5 puan üzerinde küresel olarak sekizinci sırada kendisine yer buldu.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu