İnsan Kaynakları

İsviçreliler Dünyanın En Yüksek Asgari Ücreti İçin Referanduma Gidiyor

İsviçre asgari ücreti değişikliği için referanduma gitmeye hazırlanıyor. Referandumdan evet çıkması halinde, Cenevre'de saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangı'na (yaklaşık 190 Türk Lirası) yükselecek.

İsviçre’nin Cenevre kantonu, Basel’de dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidecek. Referandumun kabul edilmesi halinde, Cenevre’de saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangı yani yaklaşık 190 Türk Lirası olacak.

27 Eylül’de referandumda oylamaya sunulacak asgari ücret teklifine göre, haftalık 40 saat çalışma baz alındığında aylık asgari ücret 4 bin 100 İsviçre Frangı (33 bin TL) olacak. Ülkede mevcut durumda aylık ortalama ücret yaklaşık 6 bin 500 İsviçre Frangı. (Yaklaşık 53 bin TL)

DÜNYANIN EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRETİ

Halihazırda dünyanın en yüksek asgari ücreti, saatlik 19.84 dolarla (13.15 İsviçre Frangı) Avustralya’da. Cenevre’deki teklif Avustralya’daki asgari ücretin çok daha üzerinde.

Cenevre daha önce 2 kez asgari ücret için referanduma gitmişti. Asgari ücret teklifi, 2011’deki referandumda yüzde 54 ret oyuyla, 2014’deki referandumdaysa yüzde 66 ret oyuyla geri çevrilmişti.

Yerel medyaya göre, koronavirüs salgını 27 Eylül’deki referandum sonuçlarında kilit rol oynayacak.

Benzer şekilde Basel’de de asgari ücreti 23 İsviçre Frangı’na yükseltmek için bir oylama yapılacak ancak Basel’deki referandum için henüz bir tarih verilmedi.

 

Asgari Ücret Hangi Ülkede Ne Kadar?

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu