İnsan Kaynakları

Kurum Kültürü Nedir? Kurum Kültürü Nasıl İnşa Edilir? Kurum Kültürü Nasıl Geliştirilir?

Kurum kültürü nedir? Kurum kültürü nasıl geliştirilir? Kurum kültürü hakkındaki birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kültür, bir toplumun duygu, düşünce ve yargı birliğini sağlayan değerlerin tamamı olarak tanımlanır. Kurum kültürü ise bir kurumdaki çalışma şeklini, süreçleri ve faaliyetleri etkileyen, çalışanların kolektif davranışlarını, tavırları, reaksiyonları ve normları olarak tanımlanabilir. Kısaca kurumdaki çalışan bireylerin sahip oldukları ortak kültürdür.

Her kurum farklı bir kurum kültürüne sahiptir. Kurumsal kültürü etkileyen birçok etken vardır. Bunların en önemlileri; yönetim tarzı, şirket değerleri, şirket içindeki iletişimdir. Kültürü etkileyen etkenler değişirse kurum kültürünü de değişir. Bu yüzden birçok şirket kurum kültürünü yeniden şekillendirmek için planlamalar ve projeler gerçekleştirmektedir.

Kurum Kültürünün Özellikleri Nelerdir?

  • Öğrenilebilir
  • Yenilenebilir
  • Davranışlar kalıplaşmıştır
  • Hem sonuçları hem de süreçleri etkiler
  • Sürekli olarak devam eder ve değişir
  • Ortaklaşa oluşturulur

Kurum Kültürü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • İletişim: Kurum kültürünün en önemli parçalarından birisidir. Şeffaf ve açık iletişim kültürüne sahip kurumlar ekip ruhunu geliştirdikleri için hızlı ve çevik olarak projeleri tamamlayabilmektedirler.
  • Performans: Kurum kültürü ile performans doğrudan orantılıdır. Çalışanın motivasyonunu yükselten kültüre sahip kurumdaki çalışanlar her zaman daha iyi performanslar ortaya koymaktadır.
  • Yönetim tarzı: Yönetim tarzı doğrudan kurum kültürünü etkileyen bir olgudur. Modern yönetim anlayışı daha güçlü bir kurum kültürünün oluşturmasına katkı sunar.
  • Organizasyonun yapısı: Organizasyonun yapısı ve özellikleri kurum kültürünü etkileyen bir başka önemli faktördür. Sade ve basit organizasyonlar kurum kültürünü geliştirmektedir.

Güçlü Kurum Kültürünün Faydaları Nelerdir?

Kurum kültürü tüm iş süreçlerini etkilediği için şirketlerin başarısında doğrudan etkisi vardır. Kurum kültürü her şeyi doğrudan etkiler. Motivasyonu yükseltir, iş süreçlerine çeviklik katar, turnover oranını azaltır, işveren markasını güçlendirir, yeni yetenekler bulmayı kolaylaştırır. Müşterilere yansıyan bir mutluluk dalgasına dönüşür. Uyum süreçlerini kolaylaştırır, problemleri azaltır ve çözer.

 

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu