İnsan Kaynakları

Şirketler İşgücü Stratejilerini Yapay Zekaya Göre Yeniden Tanımlıyor

Mercer, 2024 Türkiye CHRO Stratejik İnsan Kaynakları Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, ekonomik durgunluk, iş gücü/beceri açığı ve kritik rollerin yedeklenmesi insan kaynakları gündemini derinden etkileyerek kısa vadede karşılaşılması beklenen zorluklar arasında yer alıyor.

Bu yıl ‘Yapay Zeka’ teması ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, organizasyonlar farklı olgunluk düzeyinde Yapay Zeka (AI) teknolojilerini hayatlarına entegre etmeye çalışıyor. Yapay zeka kullanımının yaygınlaşması, insan kaynakları liderlerini mevcut operasyon modelleri ve iş gücü stratejilerini yeniden yapılandırmaya teşvik ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre ekonomik durgunluk sürecinin etkin yönetimi için; iş süreçlerinde Yapay Zeka (AI) teknolojilerinin kullanımı ile verimliliğin artırılması, operasyonel maliyetlerin ve harcamaların azaltılması, etkin kaynak yönetimi için iş gücü planlamasının gözden geçirilmesi ve çalışanlara yeni beceriler kazandırılması alınacak önlemlerin başında yer alıyor.

Öncelikli iş stratejilerinin başında insan kaynağının etkin yönetimi geliyor

Araştırmaya göre; organizasyonların iş stratejilerinde önceliklendirmeyi hedeflediği alanların başında finansal sürdürülebilirlik, insan kaynağı yönetimi ve operasyonel verimlilik geliyor. İş gücü ve beceri açığı ise en çok karşılaşılacağı düşünülen zorluklar arasında.

2024 yılında çalışan deneyiminin artırılmasına yönelik yatırımlar öne çıkıyor

2024 Türkiye CHRO Stratejik İnsan Kaynakları Araştırması’nın sonuçlarına göre; insan kaynakları liderlerinin ajandasında çalışan deneyimi, insan kaynakları dönüşüm süreçlerinin geliştirilmesi, yetenek yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi ve beceri bazlı insan kaynakları uygulamalarını geliştirmeye yönelik yatırım yapılması yer alıyor. Stratejik iş gücü planına paralel olarak liderler, çalışan deneyimini artırmak üzere eğitim ve gelişim programları, yetenek yönetimi uygulamaları ve toplam ödüllendirme stratejilerinin geliştirilmesini planlıyor.

İnsan kaynakları liderlerinin yüzde 68’i yetenek açığı oluşacağını düşünüyor

Araştırmanın sonuçlarına göre liderlerin yüzde 68’i yakın dönemde bir yetenek açığı oluşacağını öngörüyor. Yetenek açığının daha çok bilgi teknolojileri, veri analizi ve yönetimi, üretim ve tedarik zinciri yönetimi iş kollarında olacağı düşünülüyor. Organizasyonlar beceri açığını belirlemek için yönetici görüşü, davranışsal değerlendirme merkezi uygulamalarına başvuruyor ve yetenek ihtiyacını karşılamak için yeteneği dışarıdan almak yerine mevcut çalışanlarına yeni beceriler kazandırarak, yeteneği elde tutma stratejileri geliştiriyor.

Organizasyonların yüzde 59’u beceri bazlı ödüllendirmeye 2 yıl içerisinde geçmeyi hedefliyor

İnsan kaynakları liderleri, mevcut çalışanlarının becerilerini geliştirmek ve çalışanlarına yeni beceriler kazandırmak, kritik becerilere sahip çalışanlarını ödüllendirmek, potansiyel çalışanlarını elde tutmak ve kariyer gelişimlerini desteklemek üzere beceri bazlı ödüllendirme politikaları geliştiriyor. İleri teknoloji/inovasyon ve insan odaklı beceriler için ücret yönetimlerinde farklılaştırma tercih ediliyor. Beceri ölçümü yöntemlerinin yetersizliği ve beceri setlerinin henüz adil bir politika oluşturacak kadar ayrıştırıcı olamaması nedeniyle ise beceri bazlı ödüllendirme sistemlerinin uygulanmasında organizasyonlar güçlük çekiyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu