İnsan Kaynakları

TürkTraktör İK Uygulamaları İle Çalışan Bağlılığını Artırdı

TürkTraktör, çalışan deneyimini etkileyecek birçok farklı uygulamayı pandemi sürecine uygun hale getirerek çalışan bağlılığını yükseltti.

İki üretim tesisi ve 2 bin 500’den fazla çalışanı bulunan TürkTraktör, pandemi döneminde çalışan deneyimini üst seviyelere taşıyan birçok uygulama gerçekleştirdi. TürkTraktör İK Direktörü Osman Özdemir, pandemi sürecinde, çalışanlar için pozitif, etkili, ihtiyaç ve beklentilere uygun deneyimler tasarladıklarını belirtti. TürkTraktör bu uygulamalar ile çalışan bağlılık skorunu 9,6 puan arttırarak 80 puana yükseltti.

Özdemir, tüm dünya için zorlu koşullar yaratan salgın döneminde, bu sürecin toplum, iş ve sosyal yaşam üzerindeki etkilerine odakladıklarını söyledi. Özdemir ayrıca şunları kaydetti: “Sağlığa verdiğimiz öncelik ve ‘En önemli sermayemiz, insan kaynağımızdır’ yaklaşımımızla, yaşadığımız deneyimi bir bütün olarak, tüm boyutlarıyla ele aldık. Pandemi öncesinde şirketimizin öncelikli stratejileri arasında yer alan ‘Çevik Dönüşüm’ çalışmaları kapsamında pandemi süresince de çevik çalışan deneyimi çalışmalarını sürdürdük ve organizasyonumuza oldukça etkin şekilde katma değer sağladık.”

Uzaktan Çalışmayı Kalıcı Hale Getirdik

Osman Özdemir, pandemiyle birlikte İK yönetimi olarak başta Pandemi Özelinde Alınan Önlemler, Uzaktan Çalışma, Çalışan Deneyimi, Dijitalleşme ve Değişim Yönetimi olmak üzere farklı alanları ajandalara öncelik verdiklerinin altını çizdi.  Uzaktan çalışma deneyiminde, İK strateji ve uygulamalarının çalışma kültürünü hızla dönüşmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Uzaktan çalışmanın pandemi sonrasında da uygulanabilir olduğunu düşünerek uygun olan iş birimleri için haftanın bir gününü uzaktan çalışma için kalıcı hale getirdiklerini sözlerine ekledi. Özdemir; “İşe alım ve oryantasyon süreçlerimizdeki çevrimiçi uygulamalarımız da devam edebilecek nitelikte. Davranışsal, teknik ve liderlik gelişimi için düzenlediğimiz programları çevrimiçi ve fiziki olabilecek şekilde hibrit yapıda devam ettirebilmek için altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. Ayrıca çevrimiçi yapmaya başladığımız staj süreçleri, ödüllendirme süreçleri ve üniversite etkinlikleri de çevrimiçi ve fiziki, yani hibrit yapıda devam edebilecek” diye belirtti.

Dijital Dönüşümün Avantajları

Osman Özdemir, yaşanan dijital dönüşümün özellikle İnsan Kaynakları’na etkisinin oldukça fazla olduğunu da ifade etti. İK sistemi ve uygulamalarının, uzun zamandır bir dijital dönüşüm sürecinin içinde olduğunu belirtti. Ayrıca sözlerine şöyle devam etti: “İşe alım ve oryantasyon süreçleri, gelişim programları, performans ve yetenek yönetimi, çalışan deneyimi programları, geribildirim mekanizmaları gibi birçok konuda dijital çözümler hayati önem taşıyor ve teknolojik yaklaşımlar değişim yönetiminin etkisini artırıyor. Bu nedenle, dijital dönüşüm kapsamında yaptığımız çalışmaların avantajlarını bu zorlu değişim sürecinde daha fazla gördük. Pandemi sürecinin çalışma hayatında yarattığı dönüşümü bundan sonra da en iyi şekilde yönetmeye devam ederek, çalışan deneyiminde sürdürülebilirliği odağa alan yepyeni uygulamalar geliştireceğiz.”

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu