İnsan Kaynakları

Vodafone İnsan Kaynaklarına Uluslararası Ödül

Vodafone Türkiye insan kaynakları, uluslararası düzeydeki başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Vodafone Türkiye dünyanın en prestijli ödül programlarından HR Brilliance Awards’da ‘Brilliance in Diversity and Inclusion’ birincilik ödülüne layık görüldü. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram, Dünyanın en prestijli ödül programlarından birinde ödül almaktan dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi. Her pozisyonda çok kültürlülük ve çeşitlilikten beslendiklerinin altını çizdi. İş süreçlerinden başlayarak toplumsal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği sağlama hedefiyle çalıştıklarını belirtti.

Bayram ayrıca şunları kaydetti: ‘Çeşitliliği, iş yapış biçimimizin bir parçası olarak görüyor ve kültürümüzün merkezine koyuyoruz. Şirket politika ve stratejilerimizde cinsiyet eşitliğini temel alıyoruz. Şirketimizde herkesin eşit olanaklardan faydalanabildiği bir kurum kültürü yaratılmasına önem veriyoruz.”

Kadın Erkek Eşitliği Gözetiliyor

Vodafone Türkiye’de işe alımlarda aynı pozisyon için aday olan, eşit yetkinlik ve nitelikteki aday havuzunda yüzde 50-50 kadın-erkek eşitliği gözetildiği vurgulandı. Sektörde kadın çalışan oranı yüzde 30 iken, Vodafone yüzde 42 düzeyinde kadın çalışan oranına sahip. Orta ve üst düzey pozisyonlarda kadın çalışan oranı ise yüzde 40 olarak ifade edildi.

Kadınlara Özel İstihdam Programları Düzenleniyor

Vodafone Türkiye, orta ve üst düzey yönetim kademelerinde, genç yetenekler özelinde ve kadın çalışan oranını artırmak amacıyla istihdam programları düzenliyor. Bu programlardan başlıcalar; Teknolojide Kadın Staj Programı, Teknolojide Kadın Gücü Programı, İçindeki Gücü Keşfet Programı, Satışta Kadın Staj Programı.

Bu programlardan bugüne kadar yüzlerce kadın çalışanın yararladığı belirtildi. Vodafone Türkiye, kadın liderleri hem oldukları alanlarda desteklemek, hem de gelecek rollere daha iyi hazırlamak amacıyla Vodafone Kadın Liderler Gelişim Programı adı altında odaklı bir programı da uygulamaya koydu.

Hedef: Kadınlar İçin Dünyanın En İyi İşvereni

Vodafone grubu, 2025 yılına kadar kadınlar için dünyanın en iyi işvereni olmayı hedefliyor. Ayrıca kariyerine ara vermiş orta ve üst düzey yönetici pozisyonundaki kadınları iş hayatına geri kazandırmak üzere 2017 yılında ‘ReConnect‘ adıyla dünyanın en büyük işe alım programına start verdi.

Ev İçi Şiddet Prosedürü

Prosedür, ev içi şiddetten doğrudan veya dolaylı etkilenen çalışanlar için sağlanan hakların yanı sıra şiddete uğramaları halinde çalışanın başvuracağı şirket dışı kanalları belirtiyor. Şiddet türleri ve tanımları hakkında da detaylı bilgiler yer alıyor.

Prosedür kapsamında, şiddete karşı destek talep etmeleri halinde çalışanlara danışmanlık, yönlendirme ve destek hizmetleri veriliyor. Şiddete maruz kalan çalışanlara 10 güne kadar ek izin ve finansal destek sağlanıyor.

Çalışma arkadaşına ev içi şiddet uygulandığını öğrenen bir çalışan, talep etmesi halinde şiddet mağduru arkadaşına destek olabilmek için 2 güne kadar izin hakkına sahip olabiliyor.

Çalışanlar, uzman psikologların 7/24 hizmet verdiği Ev İçi Şiddet Destek Hattı aracılığıyla psikolojik ve hukuki destek sağlanıyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu