Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Nasıl Çıkılır?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ya da kısaca BES 1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe girdi. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ile maaşlardan yapılacak BES kesintisi Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne göre çalışanların esas kazancının yüzde 3’ü maaşlarından kesilecek.

Çalışanların Zorunlu Emeklilik Sistemi BES’ten cayma hakkı var. Peki BES iptali nasıl yapılır? Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak için hangi adımları takip etmek gerekir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak için yapılması gerekenler şunlar;

Çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden iş günü emeklilik planına dâhil edildiği şirket tarafından çalışana posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçları ile bildiriliyor. Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde ise Zorunlu Bireysel Emeklilik’te cayma hakkını kullanabiliyor. Aynı zamanda çalışan cayma süresinden sonra da dilediği zaman sistemden ayrılabiliyor.

17.12.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre çalışan, BES iptali talebini işverene ya da şirkete posta, e-posta gibi araçlarla iletmesi gerekiyor. Çalışan BES’ten çıkma isteğini ilettikten sonra on iş günü içinde kesintilerin iade ediliyor. İadenin gecikmesi durumunda temerrüt faizi geçerli oluyor.

Etiketler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı