18 Bin Kişiye 7 Buçuk Milyar Euro Tazminat Verilecek

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, 18 bin çalışanın işten çıkaracağını açıkladı. İşten çıkarılacak çalışanların tazminatı 7 buçuk milyar Euro tutuyor.

Almanya’nın bankacılık devi Deutsche Bank’ 18 bin çalışanını isten çıkarmaya hazırlanıyor. Bankanın yeni yatırımları dolayısıyla insan kaynakları aracılığı ile işten çıkarmalar gerçekleştireceği kulislerde konuşuluyordu. Banka geçtiğimiz gün işten çıkarmaların gerçekleşeceğini doğrulayan mesajını kamuoyuna duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada, bankanın Londra ve New York’da gerçekleştirilen hisse senedi alım ve satım işinden çekileceği duyuruldu. Yapılan açıklamada, yeniden yapılandırma çerçevesinde 2022’ye kadar 18 bin kişinin işten çıkarılmasının beklendiği belirtildi. Söz konusu işten çıkarmalarla 91 bin 500 çalışanı bulunan bankanın çalışan sayısı 74 bine düşecek.
Alman bankacılık devi Deutsche Bank’ın işten çıkaracağı çalışanlara ödeyeceği kıdem tazminatının 7,4 milyar Euro olması bekleniyor. Alman devi işten çıkarma haberi ile birlikte gelecek yıl hissedarlarına temettü ödemesi yapmayacağını duyurdu. Karlılık odaklı daralmaya giden bankada 3 yıl içinde giderlerin 6 milyar ile 17 milyar Euro arasında aşağı çekilmesinin hedeflediği belirtildi.

Alman şirketlerinin en büyük finansman kaynağı Deutsche Bank, Commerzbank ile birleşme görüşmelerini nisan ayında herhangi bir anlaşma yapmadan sonlandırmasından sonra kurumun geleceğine ilişkin endişeler artmış ve hisseler hızla düşmeye başlamıştı. 1870’de kurulan bankanın piyasa değeri 1 yıl içinde beri 22 milyar Euro’dan fazla eriyerek 16,6 milyar Euro’nun altında bir rakama düştü. Birçok problemle uğraşan Deutsche Bank geçen yıl içinde ABD Adalet Bakanlığınca kesilen cezalar, yönetim değişiklikleri, kara para aklama baskınları, düşük kazanç gibi olumsuz haberlerle gündeme gelmişti.

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı