İş Dünyası

Elon Musk’tan Başarı İçin 5 Tavsiye

SpaceX ve Tesla'nın kurucusu olan Elon Musk, katıldığı bir podcast programında gençlere tavsiyelerde bulundu. Musk, 5 madde ile gençlere başarılı olmanın sırlarını verdi.

Dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan ve Tesla ile SpaceX’i yöneten Elon Musk, Lex Fridman’ın podcast programına katıldı. Birçok konuda açıklamalarda bulunan Musk, hayatta başarılı olmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulundu.

İşte Elon Musk’ın tavsiyeleri:

1. Faydalı olun.

Musk’ın ilk tavsiyesi ‘faydalı olun’ yönündeydi. Musk, ‘İnsanlara ve dünyaya faydalı işler yapın. Faydalı olmak çok ama çok zordur’ dedi. Musk’a göre faydalı işler yapan bir kişi değerli bir yaşama sahip.

2. Topluma katkıda sağlayın.

Elon Musk’ın ikinci tavsiyesi de ilkiyle oldukça ilişkili. Elon Musk’a göre başarılı olmak isteyen, topluma aldıklarından daha çok vermeli.

Musk, ‘Topluma pozitif bir net kat katkıda bulunun. Bu amaçlanması gereken bir şey’ şeklinde konuştu. Musk ayrıca dürüst bir şekilde işini yapanlara oldukça saygı duyduğunu söyledi.

3. Lider olmaya çalışmayın.

Musk’ın düşüncesine göre çoğu zaman lider olmasını istediğimiz insanlar, lider olmak istemeyen insanlardan oluşuyor.

4. Kitap okuyun.

Elon Musk, çocukken ansiklopediler okuduğunu belirterek, ‘İnsanları daha çok fazla kitap okumaları yönünde teşvik ediyorum. Olabildiğince çok bilgiyi sindirin ve bilgi dünyasında kabul görebilecek kadar genel kültür inşa etmeye çalışın’ dedi.

5. Başkalarıyla konuşun.

Elon Musk’ın son tavsiyesi ise başkalarıyla konuşmak oldu.

Musk, ‘Hayatı farklı yaşayan, farklı sektörlerden mesleklerden ve yeteneklerden insanlarla konuşun. Öğrenebildiğiniz kadar çok öğrenin’ dedi.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu