İş Dünyasımeslek

Nasıl Influencer Olunur? Influencer Olmak İçin Neler Yapmalı?

Günümüzde pek çok insan influencer olarak para kazanıyor. Pek çok insan da influencer olmak istiyor. Peki ama nasıl?

Sosyal medyada influencer olmak artık sadece “popüler” olmanın ötesinde. Öyle ki “influencer marketing” diye bir pazarlama terimi bile var. Bu strateji takipçisi yüksek olan kişilerin sosyal medya aracılığıyla binlerce lira kazanmasına da yol açtı. Birçok marka ürünlerinin daha çok kitleye ulaşması için influencer’lar ile iş birliği yapıyor. Herhangi bir ürünü bir influencer önerisiyle almayan var mıdır? Durum böyle iken pek çok insan influencer olabilmenin yollarını arar oldu. Peki Influencer nedir? İşte nasıl influencer olabilirim sorusunun yanıtını ve başarılı olmanın püf noktaları;

Influencer nedir?

Türkçeye fenomen olarak da çevrilebilen kelime aslında kanaat önderi veya etkileyen anlamına gelir. Sosyal medya platformlarında pek çok kişi tarafından takip edilen, yayın yaptığı alanda trendleri belirleyen, takipçilerinin satınalma alışkanlıklarını etkileyebilecek düzeyde etkili yayınlar yapan sosyal paylaşımcılara Influencer denir. Influencer aynı anda pek çok sosyal medya kanalında bulunacağı gibi sadece bir platformda da popüler oluyor olabilir.

Influencer ne değildir?

Etkileyici anlamına gelen Influencer sanatçı demek değildir. Influencer‘lar kendi hesaplarında sürekli paylaşım yapan popüler kişiler olsalar da herhangi bir sanat icra etmediklerinden doğrudan sanatçı sayılmazlar. Öte yandan aslen sanatçı olan kişiler Influencer olabilir.

Bu yazımızda influencer olabilmek için bazı püf noktalarını sizinle paylaştık.

İlgi duyduğunuz bir alan seçin

Bir Instagram influencerı olmak için yapmanız gereken ilk şey kişiliğinize ve zevklerinize uygun bir alan bulmak. Bilgi sahibi olduğunuz ve tutku duyduğunuz bir konuyu seçmek faydalı olacaktır. Sürekli etkileşim kurabileceğiniz bir konuda seçim yapmak doğru bir tercih olacaktır. Birbiriyle bağlantılı birkaç konu da seçebilirsiniz. Örneğin sıkı bir moda takipçisi olup aynı zamanda sağlıklı beslenmeye önem verebilir ve sık seyahat edebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizin pek çok yönden ilgisini çekebilirsiniz. Seçeceğiniz alanlar karakterinizi ve tarzınızı yansıtmalı. Ayrıca bu alanlardaki trendleri takip etmeli ve sürekli güncel kalmalısınız.

İşletme hesabına geçiş yapın

İşletme hesabına geçiş yapmanız çok daha fazla seçenek ile gelişmenize imkan sunar. Aynı zamanda iç görülere erişme imkanına da sahip olurunuz. Takipçilerinizin demografik bilgileri, hangi içeriklerin daha iyi etkileşim aldığı, hangi gün ve saatte en iyi etkileşim alındığı vb konuları kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca bir çok sosyal medya platformunun işletme hesabıyla veri analizleme özelliğine ulaşabilirsiniz. Genel hesap verilerinizin yanında gönderilerinizin tek tek verilerini de takip edebilirsiniz. Bu sayede paylaşımlarınız için rota belirleyebilir, hedef kitlenize istediklerini verebilirsiniz.

İlgi çekici bir profil hazırlayın

Dikkat çekici bir profil influencer olmanın en önemli gerekliliğindendir. Çünkü profilinizi ziyaret edenler ilk olarak biyografinizi ve profil fotoğrafınızı görür. Bu nedenle kendinizi ilgi çekici bir biçimde anlatmalı ve etkileyici bir izlenim bırakmalısınız. Biyografiniz çok uzun olup insanları sıkmamalı. Anlatmak istediklerinizi yaratıcı ve pratik bir biçimde dile getirmelisiniz.

Profil fotoğrafınız da aynı şekilde büyük önem taşıyor. Sizinle özdeşleşen, sık değiştirme ihtiyacı hissedilmeyecek, akılda kalıcı ve kaliteli bir görsel veya fotoğraf seçmelisiniz. Paylaştığınız gönderilerin bir stili olması gerekir. Bu sayede takipçilerinizin gözleri yorulmadan sayfanızda mutlu vakit geçirebilirler. Neşe veren, birbirine uyumlu renklerin kullanıldığı, olumlu his uyandıran fotoğraflar seçmenizde yarar var.

Düzenli paylaşım yapın

Paylaşımlarınızın konusunu seçmek kadar bu paylaşımların sıklığını da planlamanız gerekir. Sosyal medya algoritmaları takipçilerine düzenli aralıklarla paylaşım yapan hesapları tercih ediyor. Yapacağınız paylaşımlar için bir çizelge hazırlayabilirsiniz. Örneğin, günlük, haftalık veya özel günler için içerik hazırlayabilirsiniz. Gönderi sıklığınızı belirlemeli ve bunda tutarlı olmalısınız. Yapılan çalışmalarda Çarşamba günü paylaşım yapmak için en uygun olarak görünüyor. Ayrıca tbt gibi günleri de kaçırmamakta fayda var. Takipçilerinizden uzak durmamalı, etkileşiminizi devamlı tutmalısınız. Gündemde olan konular hakkında içerik oluşturmak da hesabınızı dinamik hale getirecektir.

Takipçilerinizle etkileşim kurun

Sosyal medya insanların birbirleriyle kurdukları etkileşimle ilgilidir. Bu nedenle etkileşim influencer olmanız için en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle takipçilerinizle devamlı bir etkileşim içinde olmalısınız. Örneğin, gönderilerinize yapılan yorumlara cevap verebilir, gelen mesajlara teşekkür edebilirsiniz. Etkileşim kurmak için takipçilerinize soru yöneltmek de sıklıkla kullanılan bir yoldur. Örneğin gönderinizin açıklama kısmına “sizin gününüz nasıl geçiyor?” gibi bir soru sorabilir, yorumlarda günlerini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Hikayelerinizde anketler düzenleyebilir veya soru-cevap yapabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu