İK Blog

Etkili Mail Atmanın İpuçları

Daha sağlıklı ve etkili mailler atmak için yazımıza göz atın...

İletişimin alabildiğine sanallaştığı günümüzde iş dünyası da bu sanallaşmadan nasibini almaktadır. Şirket içi ya da şirketler arası iletişimin çoğu eskiden olduğu gibi mektuplar ya da toplantılarla değil e-mailler ile sağlanmaktadır.

E-mail atmak bu kadar incelik gerektiriyorken etkili mail atmanın önemi de gün geçtikçe artıyor. Peki etkili mail nasıl atılır? Etkili mail atmanın ip uçlarını sizin için derledik;

 

Maillerinizle muhattabınızı etkilemek istiyorsanız tavsiyelerimize kulak verin;

“E bize de mi mail?”

Yazılan mailin dili mailin esansını oluşturur. Mail yazılırken konuya ve muhattaba göre mailin dili de ayrıca belirlenmelidir. Sürekli beraber çalıştığınız ve yakın olduğunuz bir çalışana mail yazarken gündelik ve samimi bir tercih edebilirsiniz. Fakat bu kadar yakın olmadığınız ya da üst pozisyonunuzdaki çalışanlara daha resmi bir dil ile mail yazmanız daha doğru bir karar olacaktır. Bu sarada şunu unutmamalısınız ki kime mail yazarsanız yazın önemli veya acil bir konu hakkında mail yazıyorsanız ciddi bir dil kullanmanız işinizi hızlandırabilir.

emailmarketing

Freni patlak kamyon gibi konudan sapmayın 🙂

Konu başlığı, mail içeriği ve mail içerisindeki alt başlıklar arasındaki uyum çok önemlidir. Sıklıkla tekrarlanan hatalardan bir tanesi mail içerisinde akla gelen ve başka bir mail konusuyla ilgili olan bilgiyi ya da soruyu sıkıştırmaktır. Atacağınız mail içerisinde birden fazla konu ya da altbaşlık sığdırmaya çalışmak maili karmaşıklaştırır ve muhattaplarınız tarafından net anlaşılmamanıza sebep olur. Bu yüzden küçük ya da önemsiz de olsa diğer konular için farklı bir mail atmak daha iyi olacaktır.

Kısa ve öz. Bu kadar.

e-Mail yazarken sıklıkla kendinizi karşınızdakinin yerine koymakta fayda var. Kısa bir şekilde anlatıldığında da sağlıklı bir şekilde açıklanabilecek konuları mailde olabildiğince kısa tutmaya çalışın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki okuma süresi 45 saniyeden uzun olan maillerin okur tarafından dikkati dağılmadan anlaşılması gittikçe zorlaşıyor. Bu yüzden maillerinizi olabildiğince kısa ve öz tutmak karşınızdakini etkilemek için önemli bir detaydır.

Her türden e-mail için farklı yazım tüyolarının olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. İşe giriş ve veda mailleri gibi mail türleri hakkında daha çok bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz…

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu