İnsan Kaynakları

Avrupa’da İşsizlik Kapıda

Avrupa'da birçok şirket salgından kaynaklanan ticari çöküşü telafi etmek için küçülme planları hazırlarken,art arda gelmesi planlanan işten çıkarmaların tsunami etkisi yaratacağı ön görülüyor.

Avrupa’da koronavirüs pandemisinin yayılmaya başlamasından itibaren şirketler kapanmaya başladığında,  hükümetler kitlesel işsizliği önlemek için çeşitli adımlar atsa da bu önlemler yeterli olmadı. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da ulaşımdan perakendeye birçok sektörde çalışan milyonlarca iş kolunun yakında son bulacağı ön görülüyor.

McKinsey & Company tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa’da şirketler küçüldükçe 59 milyon kadar insanın çalışma saatlerinin azalması veya pozisyonlarının tamamen ortadan kaldırılması söz konusu olabilirken, Avrupa Merkez Bankası da pandemi azaldıkça işsizliğin artacağı konusunda çalışanları ve işverenleri uyardı.

Avrupa Birliği’nin araştırma kolu Eurofound’un Kıdemli Araştırma Müdürü John Hurley ise “Avrupa, krizin ilk etkilerini hafifletmekte başarılı oldu. Ancak büyük olasılıkla, cömert izin programları azalmaya başladığında işsizlikle karşı karşıya kalacağız.” dedi.

Hangi şirketler tehlike altında?

Kulislerde konuşulan bilgilere göre Airbus, BP, Renault, Lufthansa, Air France, Debenhams mağazalar zinciri, İrlanda Bankası, perakendeci W.H. Smith, McLaren Group ve Formula 1 yarış takımı, insan kaynaklarında azalma yoluna gidecek şirketler arasında yer alıyor.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu