İnsan Kaynakları

Çalışanların Yeni Ofis Motivasyonu: Hijyen Koşulları

Çalışanlar ofislere geri dönmeye hazır mı? Yeni dönemde çalışanlar işverenlerden en çok ne talep ediyor? Önümüzdeki süreçte en çok hangi önlemleri konuşacağız?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle son iki aydır işlerini evden yürüten ofis çalışanları ile işverenler kontrollü bir program ve önlemlerle geri dönüşe başladı. Günlerdir ofis hazırlıkları için çalışan işverenler normalleşme sürecine yönelik yaptıkları hazırlıkları, çalışanlar da işverenlerden taleplerini  “Covid-19’un İş Yerlerindeki Etkisi” araştırmasında paylaştı. Normalleşme süreci sonrasında iş yerlerinin hijyen, sağlık önlemi ve çalışma düzeni gibi beklentilerinin merkeze alındığı araştırmaya, 81 ilden toplam 5 bin 394 kişi katıldı.

Araştırma, salgının Türkiye’ye ulaştığı Mart ayından bugüne kadar geçen süreçte; Covid-19 pandemisi ve sonrasında tüketicilerin iş yerlerinde alınması planlanan önlemlerle ilgili beklentilerini ve normalleşme süreciyle ilgili öngörülerini ortaya koydu.

Katılımcıların yüzde 90’ı iş yerlerindeki hijyen ve temizlik harcamalarının artacağını ön görüyor

cleaning

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; pandemi süreci ile iş yeri hijyeni de hem iş yeri sahipleri hem de çalışanlar açısından merkeze alınan bir konu haline geldi. Araştırmaya göre; iş yerlerinin yüzde 90’ı pandemiyle birlikte hijyen ve temizlik ürünlerinin iş yeri harcama kalemleri arasında payının artacağını öngördü. Katılımcılar arasında; hijyen harcamalarının artacağını düşünenlerin oranı 50’den az sayıda çalışana sahip iş yerlerinde yüzde 47 iken, 50’den daha fazla çalışana sahip iş yerlerinde ise yüzde 43 oldu.

İş yerindeki çalışan motivasyonunu ve bağlılığını hijyen koşulları belirleyecek

ofistehijyen

Kapsamlı araştırmanın sonuçları çalışanlardaki hijyen farkındalığının Covid-19 süreciyle birlikte arttığını ortaya koydu. Sonuçlara göre;

  • İş yerlerinde normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte alınacak önlemlere uyum gösterileceğini düşünenlerin oranı yüzde 99.
  • İş yerlerinin yüzde 80’i hijyen önlemlerinin alınmasının çalışan bağlılığı ve motivasyonunu arttıracağını düşünüyor.
  • Her 10 iş yerinden 9’u iş yerlerine dönüşlerde tek kullanımlık mutfak malzemeleri kullanılmasının önemli olduğunu düşünüyor. Tek kullanımlık malzemelerin kullanılmasına önem veren öncelikli sektörler ise; eğitim, sanayi, hizmet, sağlık, perakende ve medya/reklam.
  • Her 10 iş yerinden 9’u yeni bir oturma düzenine geçilmesine önem verdiğini vurguluyor.
  • İş yeri sahiplerinin yüzde 21’i tam olarak normal çalışma sürecine geçişin Ağustos ayı ya da sonrasına kalabileceğini düşünüyor.

İş yerleri hijyen ve sosyal mesafe uyarılarını dikkate alıyor

workwihmask

Araştırma sonuçlarına göre; Covid-19 pandemisinin ülkemizdeki yayılım oranının artmasıyla birlikte iş yerlerinde alınan hijyen önlemlerinde de gözle görülür bir artış yaşandı. Katılımcıların yüzde 99’u çalıştıkları iş yerinde salgın nedeniyle kısmi ya da kapsamlı olarak hijyen ve sosyal mesafe ile ilgili yeni düzenlemelerin yapıldığını belirtti.

Her 2 kişiden 1’i iş yerinde çalışmaya devam etti

workwithmask 1

Araştırmanın sonuçlarına göre; 50 kişiden az çalışana sahip iş yerlerinin yüzde 38’i; 50 kişiden fazla çalışana sahip iş yerlerinin ise yüzde 34’ü bu süreçte tamamen ya da kısmen evden çalışma modeline geçti. Pandemi sürecinde iş yerinde çalışmaya devam eden ve 50 kişiden az çalışana sahip iş yerlerinin yüzde 45’i; 50 kişiden fazla çalışana sahip iş yerlerinin ise yüzde 53’ü hijyen ve mesafe önlemlerini alarak işlerini iş yerlerinden yürütmeye devam ettiğini belirtti.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu