İnsan Kaynakları

Hibrit Çalışma Nedir?

Hibrit çalışma modeli nedir? Hibrit çalışma modeli neleri kapsıyor?

2020 yılının başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi salgını sonrasında tüm dünyada şirketlerin, çalışanlarının sağlığını korumak amacıyla evden çalışma düzenine geçmesi zamanla iş hayatındaki birçok dengeyi kökünden değiştirdi.

Pandemi öncesinde de özellikle son 3 yıldır iş dünyasının gündeminde olan esnek çalışma modeli Pandemi şartlarında zorunlu bir şekilde test edilip, üstelik başarı da sağlanınca iş dünyası tarafından oldukça rağbet gördü.

Hibrit çalışma modeli nedir?

Hibrit çalışma şirket çalışanlarının haftanın belirli günlerinde ofisten, belirli günlerinde ise ister evden isterse uzak bağlantı yapabilecekleri farklı bir noktadan çalışmaları anlamına geliyor.

Hibrit çalışma modeli ile evden çalışma arasındaki fark nedir?

Hibrit çalışma modelinde çalışanlar toplu çalışma gerektiren konuları olabildiğince dijital kanallar üzerinden çözmeye teşvik edilirken zorunlu hallerde yapılması gereken fiziki toplantılar için ofisler kullanılıyor. Bazı şirketler hibrit çalışma modeli kapsamında sadece toplantı ihtiyacı olması halinde ofisi çalışanlarına açıyor.

Hibrit çalışmanın şirket için faydaları neler?

Hibrit çalışma modelinin şirket için bir çok faydası bulunuyor. Hibrit çalışma modeli ile çalışanlarının ofisteki çalışma saatlerini aşağıya çeken şirketler sabit ofis giderlerinde önemli bir tasarruf sağlamış oluyor. Doğru planlanmış bir hibrit model sayesinde merkez ofislerindeki sandalye sayısını en az yarı yarıya azaltan şirketler en başta büyük ofislerden tasarruf ederek daha küçük metrekareli ofislere yerleşebiliyorlar.

Şirkete daha az çalışanın gelmesi demek daha az enerji tüketimi anlamına geliyor. Öte yandan ofise gelen çalışanların yemek, ulaşım gibi giderleri yine yarı yarıya azalmış oluyor.

Hibrit çalışma modelinin çalışan için faydaları neler?

Günümüz dünyasında çalışanlar için özgür olmak artık her zamankinden çok şey ifade ediyor. Sabah 8 akşam 5 bir iş yerine bağlı kalmaktansa sorumlu olunan işleri günün herhangi bir saatinde tamamlayıp özel hayat dengesinin kurulması tüm çalışanların önemsediği bir konu haline geldi.

Hibrit çalışma modelinin çalışanlar için en büyük avantajı çalışanların özel hayatlarına daha fazla zaman ayırabilme esnekliği elde etmeleri. Öte yandan hibrit çalışma modeli ile çalışanlar için farklı şehirlerde ikamet etmek de mümkün hale geliyor. Örneğin Türkiye’nin her ilinde şube veya bölge müdürlük yapılanması olan bir şirketin İstanbul’daki genel müdürlük lokasyonunda çalışan biri, hibrit çalışma modelinde yılın 3 ayı İzmir’den 3 ayı İstanbul’dan çalışabiliyor. Ofis kullanımına ihtiyacı olduğunda şirketin o ildeki ofisine gitmesi yeterli oluyor.

Çalışanların farklı illerden çalışabilme esnekliğinin şirketlere yetenek pazarında önemli bir avantaj sağladığını söylemek de mümkün. Bu nedenle hibrit çalışma modelini bir ayrıcalık olarak sunan şirketler işveren markalarına da katkı sağlamış oluyorlar.

PepsiCo Türkiye’de Hibrit Çalışma Modeli

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu