İnci Holding Kadın Şiddetine Karşı Sesini Yükseltiyor

İnci Holding, aile içi şiddete karşı iş yerlerinde destek mekanizmaları oluşturup, kadına uygulanan şiddeti daha görünür hale getirmek ve iş dünyasının yönetimsel ve örgütsel yeteneklerini kullanarak aile içi şiddete karşı önlem ve destek yollarını belirlemek amacıyla 3 senedir Sabancı Üniversitesi tarafından yürütülen proje “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı”ya katıldı. Firma proje ile birlikte kadınların iş hayatında ve aile ilişkilerinde maruz kaldıkları şiddete karşı destek mekanizmaları oluşturmayı ve aile içi şiddeti önleyecek yöntemler geliştirmeyi amaçlıyor.

İnci Holding, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet ile Mücadele İçin İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi’nin uygulanması ve geliştirilmesinde öncülük edecek. Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin artırılmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yürüten İnci Holding, projenin pilot şirketleri arasına katıldı. İnci Holding, aile içi şiddete karşı kendi eğitim programını geliştirerek çalışanlarını bilgilendirecek ve ortak şirket politikalarını oluşturacak.

Firma katıldığı proje ile kadınların yakın ilişkilerinde maruz kaldıkları şiddeti ve bu sebeple çalışma hayatlarında pasifize olmalarını engellemek amacıyla yapılan çalışmaların ulusal ve uluslararası ölçekte yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Kadına yönelik her türlü şiddete karşı olduklarını belirten İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, “İnci Holding olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kadına yönelik şiddet konusunda kurum olarak üzerimize düşeni yapmak öncelikli görevimiz. İş dünyasının kadına yönelik şiddet konusunda daha aktif rol alması gerektiğine inanıyorum. Kadına yönelik şiddetin engellenmesine karşı önemli bir adım olan BADV projesine destek vererek sesimizi daha güçlü bir şekilde duyurmayı hedefliyoruz.” dedi.

Şiddete Maruz Kalan Kadınlara Hukuk ve Danışmanlık desteği

Hem kadın hem erkek çalışanlarını şidette karşı bilinçlendirerek sektöre de örnek olmayı amaçlayan İnci Holding, bilinçlendirme çalışmalarının yanısıra şiddete maruz kalan kadınlara danışmanlık desteği sağlayacak. Psikolojik danışmanlık, sağlık hizmetleri, ev değiştirilmesi gereken durumlarda maddi destek, hukuki süreçte danışmanlık yardımında bulunacak.

Beyaz Yakalı Kadınlar da Şiddette Maruz Kalıyor

BADV projesi kapsamında 2014’te 20 şirket arasında, çalışanların aile içi şiddetle ilgili farkındalıklarını ve şiddete maruz kalma durumlarını araştırmak üzere bir anket gerçekleştirildi. Anketin sonuçlarına göre, çoğunluğu üniversite mezunu, beyaz yakalı kadın çalışanların yüzde 75’inin en az bir kez şiddetin bir türüne maruz kaldığı ve çalışan kadınların yüzde 40’ının psikolojik-duygusal şiddete, yüzde 35’inin sosyal şiddete, yüzde 17’sinin ekonomik şiddete ve yüzde 8’inin fiziksel şiddete uğradığı ortaya çıktı.

 

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu