JD.com Kasiyersiz Mağaza Uygulamasını Yaygınlaştırıyor

JD.com’un JD.ID X-Mart olarak adlandırdığı kasiyersiz mağaza uygulaması yaygınlaşmaya devam ediyor. Marka yeni kasiyersiz mağazasını Endonezya’nın başkenti Jakarta’da açtı. 

Kasiyersiz mağaza uygulaması ile AmazonGo’ya rakip gösterilen JD.ID X-Mart, Jakarta’daki PIK Avenue adlı alışveriş merkezinde açıldı. 270 metrekare olan JD.ID X-Mart’ın bir diğer önemi ise bugüne kadar açılmış en büyük insansız mağaza olması. 

Mağaza müşterileri tanıyabilmek ve hareketlerini takip edebilmek için yapay zeka, yüz ve görüntü tanıma, RFID teknolojileri kullanıyor. Gıda ürünlerinden, giyim ve makyaj ürünlerine birçok çeşit mağazada satılıyor. Mağazayı ziyaret edecek olan müşteriler akıllı telefonlarındaki JD.com aplikasyonları ve yüz tanıma teknolojileri ile mağazaya giriyor, alışverişlerini yapıyor ve sıra beklemeden mağazadan çıkıp gidiyor. 

İlk insansız mağazasını 2017 yılının Ekim ayında Pekin’de açan JD.com, bugün Çin’de 20 insansız mağazaya ev sahipliği yapıyor. JD.com, bu yeni ve teknolojik konsept ile müşterilerin vakit kaybetmeden istediği ürüne kolayca ulaşabilmesini sağlayarak yeni bir perakende vizyonu oluşturuyor. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı