Linkedin’de İş Başvurusu Yapmanın İncelikleri

Linkedin'den iş başvurusu nasıl yapılır? Linkedin üzerinden iş başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte tüm bilinmesi gerekenler;

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte şirketler ve adayları buluşturan platformların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son yılların global gözde iş networkü Linkedin, adaylar ve şirketleri aynı platformda buluşturan platformlardan en popüleri diyebiliriz.

Linkedin adaylar ve şirketlere ne gibi ayrıcalıklar sunuyor?

Linkedin’in adaylar için sunduğu en önemli ayrıcalıkları sıralayacak olursak;

  • Adaylar şirketleri bu platformlar üzerinden sürekli takip edebiliyor. Bu, adayların iş başvurusu yapacakları şirketin günlük iş hayatını, orada çalışan kişileri, şirketin gündemini, başarılarını veya güncel işlerini de takip etmek anlamına geliyor.
  • Linkedin in adaylar açısından sunduğu bir diğer ayrıcalık ise network ağı. Herhangi bir iş toplantısında veya iş görüşmesinde tanıştığınız kişileri ağınıza ekleyerek uzun vadede profesyonel iş fırsatlarıyla ilgili bu kişilerle doğrudan iletişime geçme fırsatı ağ üzerinden mümkün.
  • Pozisyon bazlı filtrelemeler ile yeni pozisyonlardan haberdar olma özelliği. Bu özellik sayesinde gerek takip edilen firmalar gerekse pozisyon bazında yeni ilanlar düştüğünde adaylara otomatik bildirim gelebiliyor. Bu sayede tüm şirketlerin ilanlarını taramaya gerek kalmadan arayışı sürdürebilmek mümkün.
  • İş dünyası gündemini takip etme. Linkedin bir iş ağı olması nedeniyle sadece iş başvurusu yapılıp şirketlerin takip edildiği değil aynı zamanda iş hayatı ve gelişim ile ilgili paylaşımların da yapıldığı bir sosyal medya platformu. Linkedin’e düzenli olarak giren adaylar iş insanları, eğitmen, mentörlerin paylaşımlarını takip edebiliyor.

Linkedin’in şirketlere sunduğu ayrıcalıklar ise;

  • Adayları yaş cinsiyet iş deneyimi vb. kırılımlarda inceleyebilme şansı,
  • Sadece yerel değil globalde yetenekleri bulup filtreleyebilme olanağı,
  • Uygun olan adaylara doğrudan online ulaşabilme,
  • Aynı networkteki adaylara kolayca ulaşarak referanslı aday bulabilme,
  • Şirket sayfası üzerinden şirketle ilgili gelişmeleri ve güncel duyuruları paylaşabilme işveren markası ve marketing.

Linkedin’den nasıl iş başvurusu yapılır?

Linkedin’den iş başvurusu yapabilmeniz için önce site üzerinden bir profil oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında ister yerel ister global olarak aradığınız pozisyona ait anahtar kelimeleri arama butonuna basarak aratabilirsiniz. Size uygun iş ilanını bulduktan sonra kolay başvuru sekmesinden istenilen bilgileri girerek ilerleyebilirsiniz. Dilerseniz güncel cv nizi de ek olarak ekleyebilir ön yazınızı oluşturabilirsiniz.

Linkedin’den iş başvurusu yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Linkedin iş başvurusu yaparken aşağıdaki başlıklara dikkat etmeniz başarırınızı arttıracaktır;

Tecrübeleriniz bilgi ve birikimleriniz ile ilgisi olmayan işlere başvurmayın. Öncelikli olarak varsa daha önce tecrübe ettiğiniz pozisyonlara başvurarak başlayın.

İş ilanındaki açıklamaları dikkatlice okuyun. Aranılan nitelikleri ne derece karşıladığınızı gözden geçirin. İstenilen yetkinlikleri cv nizde yada başvurunuzda etkili bir şekilde anlatıldığından emin olun.

Başvurunuza ön yazı ekleyin.

Favori şirketlerinizi belirleyin. İş aramak kimi zaman uzun bir süreç olabilir. Doğru zamanda doğru işi bulabilmek için çalışmak istediğiniz şirketleri belirleyerek özellikle onların ilanlarını takip edin. Aynı pozisyon için farklı şirketlerin hangi farklı özellikleri aradıklarını tespit etmeye çalışın.

İş başvurusu yaptığınız cv niz veya başvuru esnasında doldurduğunuz bilgilerin profilinizle uyumlu olmasına dikkat edin.

Etiketler

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı