İK Blog

İnsan Kaynakları Uzmanlarının İzlenmesi Gereken 5 Önemli Film

İnsan Kaynakları alanında çalışanlara farklı bakış açıları kazandıracağını düşündüğümüz 5 harika filmi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Film izlemek çoğumuzun keyif aldığı etkinliklerin başında gelir. Bu aktivite zevkli olduğu kadar öğreticidir. Bu düşünceden hareketle, özellikle İnsan Kaynakları alanında çalışanlara farklı bakış açıları kazandıracağını düşündüğümüz 5 harika filmi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1) Office Space – Ofis Çılgınlığı

Ofis Çılgınlığı izle
1999 yapımı bir komedi filmi ile başlıyoruz. “İyi de, bu film çok eski” diyebilirsiniz. Endişelenmeyin, filmin görüntü kalitesi ve mizah anlayışı, yapımı hiç eskitmeyecek şekilde kurgulanmış. Filmin konusuna gelince; yazılımcı Peter Gibbons iş ve özel hayatının rutinden çok sıkılmış ve bunalmıştır. Artık ne özel ne de iş hayatında hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Film bilhassa çalışanların iç dünyasını tanımak adına izleyenlere büyük fırsat tanıyor. Motivasyon eksikliği ve ödüllendirme gibi konulara da temas eden bu filmi sıkılmadan izleyeceksiniz.

2) The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme

Umudunu kaybetme filmi izle
İkinci filmimiz, IMBD puanı 10 üzerinden 8 olan “Umudunu Kaybetme”. Ünlü bir yatırım firmasının sahibi Chris Gardner’ın hayatından esinlenmiş olan filmde Gardner’ı Will Smith canlandırıyor. İşlerinin kötü gitmesiyle eşi tarafından çocuğuyla birlikte terkedilen ve evsiz kalan bir adamın yılmadan, pes etmedensürdürdüğü mücadeleyianlatılıyor. Chris Gardner’ın broker olma hayalini gerçekleştirmek için katıldığı efsane mülakat filmdeki en çarpıcı sahne olarak akıllarda kalıyor. Dram türündeki bu filmi soluksuz izleyeceğinizi düşünüyoruz.

3) Bowling

Bowling filmi izle
Bir Fransız yapımı ile devam ediyoruz. Bowling, bir hastanenin İnsan Kaynakları yöneticisinin hikayesini anlatıyor. Konusu şöyle: Hastane yönetimi, kâr etmediği için kadın doğum bölümünün kapatılmasını istiyor. Bu zor kararı göreve başlar başlamaz yönetmek zorunda kalan İnsan Kaynakları Direktörünün çalışanlarla olan ilişkisi senaryoya yön veriyor. Peki adı neden “Bowling”? Hastane çalışanlarının bir bowling takımı var. İnsan Kaynakları Direktörü de bu ekibe dahil oluyor ve ilişkilerin temeli burada atılıyor.

4-) The Devil Wears Prada – Şeytan Marka Giyer

Şeytan Marka Giyer izle
Tam bir “doğru adayı doğru pozisyona yerleştirme” öyküsü ile yazımıza devam ediyoruz. Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt gibi seçkin oyuncuları kadrosunda bulunduran Şeytan Marka Giyer filmi, ünlü bir magazin dergisinin üst düzey yöneticisi ile çalışmak üzere işe alınan yeni mezun bir asistanın yaşadıklarını anlatıyor. Komedi türündeki bu eğlenceli yapıma mutlaka zaman ayırmanızı öneririz.

5) The Intern – Stajyer

Stajyer filmi izle
Stajyer, 2015 yapımı bir Amerikan komedi filmi. Başrolde Robert De Niro ve Anne Hathaway’in yer aldığı filmin oldukça orijinal bir senaryosu var. Film, alışılagelmişin dışında bir uygulamayı konu alıyor. Bir online alışveriş sitesinin sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında emeklileri, yani yaşlı stajyerleri işe almasını anlatıyor. Stajyerlerin ekibe katacağı faydalar ve yeni insan kaynakları uygulamaları konusunda fikir verebileceğini düşündüğümüz bu keyifli film ile yazımız sona eriyor.

 

İLGİLİ İÇERİKLER

İnsan Kaynakları Alanında Okunması Gereken Kitap Önerileri

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu