İnsan Kaynakları

Çalışan Sağlığı ve Memnuniyeti Önceliğimiz

L’Oréal Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Demet Akman, fark yaratan L'Oreal insan kaynakları uygulamalarını İK Magazin'e anlattı.

İK uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

Çalışanın gelişimi ve kariyerinde ilerlemesi, çalışan memnuniyeti, çalışan zindeliği, esneklik ve seçim özgürlüğü üzerinde sıklıkla durduğumuz konular. L’Oréal, kurumsal stratejilerinde çalışanlarına öncelik veren, insan odaklı bir şirket. Çalışanlarımıza gönül rahatlığıyla çalışabilecekleri, mümkün olan en iyi ortamı sunmayı amaçlıyoruz. Projelerimizi bu anlayışla hayata geçiriyoruz.

Pandemi döneminde insan kaynakları alanında neler yaptınız?

Dengeleri sürekli değişen bir dünyada yaşanan ve her anlamda şartları zorlayan pandemi süreci; sürdürülebilirlik, kapsayıcılık, dayanışma ve yenilikçilik gibi kavramların her zamankinden daha kritik bir öneme sahip olduğunu gösterdi. Bu süreçte en öne çıkan konulardan biri de yeni çalışma düzeniydi. Biz de pandemi sürecinde içerisinde faaliyet gösterdiğimiz tüm toplumlar için duyarlı bir adım attık ve hem sağlık hem de çalışırken dikkat edilecek noktaları paylaştığımız “Safe Together” isimli güvenlik eğitim programını herkesin kullanımına sunduk. L’Oréal’in Crossknowledge üzerinden herkese açık hale getirdiğimiz eğitim programına Gmail, LinkedIn ya da Facebook üzerinden bağlanılabiliyor.

“Safe Together”, etkisi hala süren COVID-19 pandemisine karşı uyulması gereken temel bilgiler ve koruyucu önlemler konusunda kullanıcılara rehberlik ediyor. Program, kendi kendine teşhis testi, el temizliği, maske ve eldivenlerin doğru kullanımı ile işyerinde alınması gereken önlemleri içeriyor. İlk etapta L’Oréal çalışanları için global olarak hazırladığımız eğitim programı kapsamında, her ülkedeki L’Oréal çalışanları kendi dillerinde eğitim aldı. “Safe Together” programı ikinci etapta herkesin kullanımına açıldı.

Bunun yanı sıra, Mayıs 2020’de açıkladığımız dayanışma programı ile de dünyanın aciliyet arz eden sosyal ve çevresel sorunlarına çözüm bulunmasına destek oluyoruz. L’Oréal, COVID-19 pandemisi ile mücadele adına dünya çapında bir çevresel ve sosyal dayanışma programı başlattı, çevreyi korumak ve kadınları desteklemek için 150 Milyon € bağışlayacağını duyurdu. Önemli çevresel sorunlarla ilgili gerekli aksiyonları almak, zarar gören deniz ve orman eko-sistemlerini kurtarmak üzere 100 Milyon €, zor şartlardaki kadınlara destek sağlamak için de 50 Milyon € kaynak ayrıldı.

Share & Care programınızın içeriği nedir?

Share & Care programıyla tüm dünyadaki L’Oréal çalışanlarının en iyi sosyal koruma, sağlık hizmetleri, emeklilik ve eğitim imkanlarına erişmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Örnek teşkil edecek, sosyal ve insan odaklı bu proje ile iş hedeflerimizi destekliyoruz. Share & Care programının sahiplenme, düşünme, önemseme ve keyif katma olarak sıralayabileceğimiz 4 başlığı var.

Tüm ekip arkadaşlarımız hayat sigortası paketine sahip. Program kapsamında beklenmeyen hayati durumlarda çalışanlar ve ailelerine finansal koruma sağlayarak onları zor zamanlarında destekliyoruz. Çalışanlarımızın iyi sağlık koşullarına sahip olmaları için katkıda bulunuyoruz ve sağlık ile ilgili konularda bilinçlendirme aktiviteleri yapıyoruz. Tüm çalışanlarımız, eşlerini ve çocuklarını da kapsayan bir sağlık sigortası paketine sahip.

Ekip arkadaşlarımızın işlerine tamamen bağlı oldukları kadar ebeveynlik başta olmak üzere aile hayatlarına da vakit ayırabilmelerini önemsiyoruz. Doğum izninden dönen çalışanlar önceki görevlerine ya da önceki görevleri ile benzer bir seviye ve maaş paketindeki yeni bir göreve geri dönebiliyor. Doğum izninden dönen çalışanlar için iş ortamına adaptasyonlarını desteklemek amacıyla ‘geri dönüş koçluğu’ organize ediyoruz. Erkek çalışanlarımız 10 günü babalık iznine sahip. Aynı zamanda çalışanlarımıza yasal ve piyasanın üzerinde yıllık izin hak edişi veriliyor.

Ekip arkadaşlarımıza işte yüksek kaliteli bir çalışma ortamı sunuyor, onların profesyonel ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Ofiste tüm çalışanlarımızın faydalanabileceği spor salonumuz L’Oréal FIT ücretsiz hizmet veriyor. Tüm çalışanlar için çalışma alanları ile ilgili ergonomi eğitimleri düzenleniyor. Çalışanların şirket ürünlerine ayrıcalıklı erişim hakkı bulunuyor. Pandemi sürecinde de sunduğumuz hemen hemen tüm olanakları, dijital ortama taşıyarak sürdürmeye ve çalışanlarımızın yanında yer almaya devam ediyoruz.

Smart Benefits neleri içeriyor?

İş hayatında ihtiyaç ve talepler zaman içerisinde değişebiliyor, günden güne başkalaşıyor. Biz de bu kapsamda L’Oréal çalışanlarına esneklik katacak “Smart Benefits” Esnek Yan Haklar Programı’nı hayata geçirdik. L’Oréal Türkiye çalışanları yeni uygulamayla yan haklarını; kendi hayat dinamiklerine, kendi istek ve ihtiyaçlarına göre kendileri şekillendirilebiliyor. Kendilerine sunulan yan hakları kişiye özel beklentilerine göre diledikleri gibi esnetip değiştirebiliyor.

Smart Benefits, çalışanlardan geri bildirim alınarak ve sektör uygulamaları incelenerek hazırlandı. Tüm L’Oréal çalışanlarının haklarını korumayı, her anlamda güvenliklerini sağlamayı amaçlayan, iş-özel yaşam dengesini gözeten “Share&Care” kapsamında hayata geçirilen program, çalışanlarımızdan da olumlu dönüşler aldı.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu